Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ATH İddiası: Bitcoin için Yeni Rekor Mart 2024’te mi Geliyor?

Bitcoin 64 bin dolar seviyesini yeniden geri alabilecek mi? Tüm zamanların en yüksek seviyesi Mart ayında mı gelecek? İşte detaylar ve uzman görüşleri...
ATH İddiası: Bitcoin için Yeni Rekor Mart 2024’te mi Geliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC) önderliğinde kripto pazarında sert yükselişler gözlemlenmeye devam ediyor. BTC’nin son fiyat hareketleri, yaklaşık olarak son üç yılın en büyük aylık artışının gerçekleşmesini sağladı. Listelenen Bitcoin fonlarına akan para, büyük bir kazancı körüklüyor ve fiyat, şu anda rekor seviyeden sadece bir taş atımı uzakta görünüyor.

Bitcoin 64 bin doları geri almaya hazırlanırken yatırımcı çılgınlığı ise iyice tavan yapmış durumda.

Kasım 2021’den bu yana ilk kez 60 bin dolar seviyesinin üzerini gören amiral kripto para birimi, Çarşamba günü geç saatlerde, geri çekilme yaşamadan önce anlık olarak 64 bin dolar seviyesine kadar uzanan sert bir hareket gerçekleştirdi.

Paratic Piyasalar verilerine göre BTC fiyatı, haber yazımı itibarıyla 63 bin dolara yakın seyrini sürdürüyor.

BTC Fiyatı Yükseliş Eğilimini Koruyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Potansiyel fiyat artışlarını “kaçırma korkusu” nedeniyle yatırımcılar kripto para satın almak için acele ediyor ve bu da öncü kripto varlığı Kasım 2021’de yaklaşık 69 bin dolar gibi rekor bir seviyeye çıkaran kripto boğa piyasasının anılarını hatırlatıyor.

GCM Yatırım Banner

BTC’nin değeri, yılın başından bu yana üç kattan fazla artarak 2022’deki yüzde 64’lük düşüş sonrası önemli bir sıçrama göstermiş oldu. Uzmanlar, bu duruşun, dijital varlıkların sürdürülebilirliği konusunda şüphe uyandıran bir dizi skandal ve iflastan sonra inanılmaz bir toparlanma anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Bu arada, baş döndüren hareketler esnasında ortaya çıkan fiyattaki ani değişiklikler hem boğaları hem de ayıları kamçılıyor. Kripto analiz platformu CoinGlass, merkezi borsalarda önceki gün 176 milyon dolarlık short ve 86,1 milyon dolarlık long pozisyon tasfiyelerinin gerçekleştiğini ortaya koydu.

2022’deki kripto kışı sırasında fiyatların sert düşmesinin ardından, yatırımcılar spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına olan ilgilerini kaybetti. Ancak, bu yıl bu fonların onaylanması ve ABD pazarına sunulması kripto paralara olan ilgiyi yeniden canlandırdı.

LSEG istatistiklerine göre ilk 10 spot bitcoin ETF’i yalnızca Çarşamba günü yaklaşık iki haftanın en yüksek miktarı olan 420 milyon dolarlık giriş gördü.

Her dört yılda bir gerçekleşen ve madencilere ödenen ödüllerin yanı sıra tokenlerin üretilme oranını da yarı yarıya azaltan Nisan ayındaki yarılanma etkinliği öncesinde, daha fazla tüccarın Bitcoin’e akın etmeye başladığı görülüyor.

BTC Açgözlülük Endeksi Aşırı Açgözlülük Bölümünde
Kaynak: Alternative.me

Uzmanlar Ne Diyor?

Kraken Avustralya’nın genel müdürü Jonathon Miller’a göre Bitcoin iyimserliği, spot BTC ETF girişleri, yeni ihraçları azaltan yarılanmanın yaklaşması ve kripto varlık sınıfına olan güvenin yenilenmesi gibi unsurlarla besleniyor.

Blockchain şirketi Swarm’ın kurucu ortağı Timo Lehes, “İnsanlar kısa bir süre içinde bu tür artışlar gördüğünde … o zaman insanları kendine çekiyor ve fomo devreye giriyor. Bu çılgınca.” şeklinde konuşuyor.

Ticaret firması eToro’da analist olan Simon Peters ise “Tüm zamanların en yüksek seviyesinin kırılabileceğini her an görebiliriz. Bunun arkasındaki itici güç şüphesiz Bitcoin fonları.” ifadelerini kullanıyor.

Bu Mart Yeni Bir ATH mi Göreceğiz?

Bitcoin, 62 bin dolara geri çekilmeden önce 64 bin dolar seviyesine ulaşıp kayda değer dalgalanmalar yaşarken, kripto para piyasası dinamik ve beklentilerle dolu olmaya devam ediyor.

Yatırımcılar ve meraklılar fiyat hareketlerini yakından izliyor ve Mart 2024 döneminde tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) çıkma olasılığının iyice tavan yaptığı üzerine spekülasyonlar yapmayı sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.