Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asya-Pasifik Pazarları, IMF’nin Büyüme Tahminini Düşürmesiyle Geriledi

IMF'nin dün Asya-Pasifik için büyüme tahminini aşağı yönlü reviz etmesiyle bölge hisselerinde düşüş gerçekleşti.
Asya-Pasifik Pazarları, IMF’nin Büyüme Tahminini Düşürmesiyle Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koronavirüs sonrasında birçok kötümser büyüme tahmini paylaşıldı. Bunlar bir süre yukarı yönlü revize edilirken, son günlerde aşağı çekilmeye başlandı. Uluslararası Para Fonu’nun Asya-Pasifik için yaptığı büyüme revizyonu sonrasında bölge hisseleri bugünkü işlemlerde kırmızı alana geçiş yaptılar.

IMF, Asya-Pasifik ekonomik büyüme tahminini 2020 için %-2,2’ye düşürürken, bölge için en kötü sonuç olarak nitelendirdi.
IMF Asya-Pasifik Yeni Büyüme Tahminleri
Kaynak: IMF

Bölgeden sorumlu yönetici Jonathan D. Ostry yayımlanan blog yazısında, bölgesel ekonomik görünümün üçüncü çeyrekte bir toparlanmanın başladığını gösterdiğini ifade etti. Ancak büyüme motorlarının tüm ülkelerde aynı güçle şekillenmediğine dikkat çekti. Bunun çok hızlı bir büyümeye yol açtığını söyledi.

Yerli ve Yabancı Borsa Endekslerindeki Son Durum için Tıklayın

%2,2 oranındaki daralma, Haziran ayı görünümünde açıklanan %1,6 oranındaki daralmadan daha kötü bir tahmin. IMF, özellikle Hindistan, Filipinler ve Malezya’da daha keskin bir daralma bekliyor. Hindistan ve Filipinler’in ikinci çeyrekte ekonomik faaliyetlerinde keskin bir düşüş yaşandığına dikkat çeken kurum, vaka artışının devam ettiğini de söylüyor.

IMF’nin yeni tahminine göre Hindistan’ın 31 Mart 2021’de sonra eren mali yılda %10,3 oranında küçülmesini bekliyor. Daha önceki tahmini ise %4,5 daralma yönündeydi.
IMF Hindistan Ekim Ekonomik Büyüme Tahmini
Kaynak: IMF

Hindistan şu anda toplam vaka sayısında 7,7 milyondan fazla hasta insan ile ABD’den sonra 2. ülke konumunda. Ancak ülkenin günlük yeni vaka sayısına ait grafiğinin 11 Eylül tarihindeki 97,654 rakamından sonra düşüş eğilimine girdiği görülüyor. Ülkedeki kısıtlamalar devam ederken, işsizlik kontrol altına alınmadan ekonominin toparlanamayacağı söyleniyor.

GCM Yatırım Banner

Ülkenin gösterge endeksi olan S&P BSE Sensex işlemlere 150 puan civarında düşüşle başlarken, gün içinde 40.413,65 – 40.721,57 puan aralığında dalgalandı. Daha sonra %0,28 oranında ekside 40.589,91 puandan işlem görmeye başladı.

IMF, Filipinler ekonomisinin ise 2020 takvim yılında %8,3 oranında daralmasını tahmin ediyor. Haziran ayında ise %3,6 oranında daralma öngörmüştü.
IMF Filipinler Ekim Ekonomik Büyüme Tahmini
Kaynak: IMF

Filipinler’deki pandemi durumu incelendiği zaman, toplam 362.243 vaka ile 20. sırada yer aldığı görülüyor. Günlük 6871 ile en çok yeni vakanın görüldüğü 10 Ağustos tarihinden sonra grafiği düşüş eğilimine girdi. Ancak hala günlük 1500 civarında yeni vaka ile karşılaşılıyor.

Filipinler gösterge endeksi PSEi bugünkü işlemlere hafif artıda başladıktan sonra hızlı bir düşüş yaşadı. 6241,31 puana kadar gerileyen endeks, günün en yüksek seviyesini 6344,63 puan ile kaydetti. Düşüş sonrasında %1,05 oranında güçlü bir toparlanma yaşayan endeks, günün en yüksek seviyelerinden işlem görüyor.

Malezya ekonomisi için IMF’nin son tahmini ise Haziran ayından daha kötü bir şekilde %6 oranında daralmaya işaret etti.
IMF Malezya Ekim Ekonomik Büyüme Tahmini
Kaynak: IMF

Malezya’daki toplam vaka sayısı 22.957 ile 88. sırada yer alıyor. Ülkedeki vaka sayısı az görünüyor olabilir; ancak ülke ikinci dalgayı şiddetli bir şekilde yaşıyor. Mart ayında oldukça iyi giden günlük vaka sayıları, Eylül ayının başında yeniden yükselmeye başladı. Hatta 10 Eylül’de günlük 45 yeni vaka ortaya çıkarken, 18 Ekim’de günlük 871 vakaya ulaşıldı.

Ülke ikinci bir koronavirüs dalgası yaşarken, kısmi sokağa çıkma yasakları ve evden çalışma uygulamaları bulunuyor. Ülkenin gösterge endeksi FTSE Bursa Malaysia KLCI, güne hafif yükselişle başladıktan sonra 1500,05 puana kadar yükseldi. Ancak buradan dik bir düşüş gerçekleştiren endeks, 1490,53 puana kadar geriledi.

IMF’den gelen haberler sonrasında bölgeki diğer büyük borsalarda da düşüşler gözlendi. Çin’in göstergesi Şanghay Kompozit, %0,38 oranında ekside 3312,25 puandan kapanış gerçekleştirdi.
Şanghay Kompozit Endeksi IMF Sonrası Düşüş
Grafik: Market Watch

Kurum, bölgedeki ekonomik faaliyetin toparlanmaya öncülük ettiğini ve hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi. Çin için 2020 büyüme tahminini, ikinci çeyrekte beklenenden daha hızlı bir toparlanma nedeniyle %1,9’a yükseltti.

Fon, “Şubat 2020’de bir düşüş yaşandıktan sonra Çin’in büyümesi altyapı, emlak yatırımları ve özellikle tıbbi ile koruyucu ekipmanla evden işle ilgili elektronik ürünler olmak üzere ihracatta artıştan destek aldı. Bunu, özel konut dışı yatırım ve tüketimde kademeli bir toparlanma izliyor,” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.