Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan Ekonomiyi Canlandırmak için İstihdam Garantisi Vermeli

Bir ekonomist, Hindistan'ın ekonomik büyümesini yeniden düzenlemesi için öncelikli olarak yapması gerekenler olduğunu açıkladı.
Hindistan Ekonomiyi Canlandırmak için İstihdam Garantisi Vermeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hindistan’ın kayıt dışı ekonomi uzmanı Arun Kumar, ülkenin yeniden canlanması için bazı görevleri olduğunu açıkladı. CNBC’nin Street Signs Asia programına konuşan Kumar, kırsal ve kentsel alanlarda satın alma gücünün yeniden tesis edilmesi gerektiğini söyledi.

Kumar’a göre; Yeni Delhi, pandemi nedeniyle kaybedilen işleri hem mevcut bir kırsal istihdam garantisi programı yoluyla hem de işlerin kesildiği kentsel alanlarda benzer bir program başlatarak canlandırmak zorunda.

Ekonomist, çok sayıda insanın işsiz kaldığını ve ekonomiyi canlandırmak için öncelikle buna çözüm bulması gerektiğini düşünüyor.
Hindistan İşsizlik Oranları - 2020 Eylül
Kaynak: CMIE

Hindistan Ekonomisini İzleme Merkezi’nin verilerine göre; işsizlik oranı Nisan ayının yüksek seviyesi olan %23,5’ten Eylül ayında yaklaşık %6,7 seviyesine gerilediği biliniyor. Kentlerdeki işsizliğin %8 ve kırsal işsizliğin %6,4 seviyesinde olduğu da görülüyor.

Hindistan’ın şu anki mali yılının ilk çeyreği olarak kabul edilen Nisan ayından Haziran ayına kadarki üç ay boyunca, ülke koronavirüsün yayılmasını engellemek için kısıtlamalara maruz kaldı. Bu nedenle %23,9 oranında küçüldü. Ulusal kilitlenme sırasında gereksiz faaliyetlerin çoğu engellendiğinden, özel tüketim ve yatırım talebi çöktü. Bu da iş ile gelir kayıplarına ve harcamaların azalmasına yol açtı.

Kumar, kırsal alanlar istihdam garanti verilen programlar hazırlanması ve böylece satın alma gücünün artırılması gerektiğini düşünüyor. Aynı şekilde kentsel bir program da hazırlanması gerektiğini söyleyen Kumar, hizmet sektörünün pandemi öncesi ile aynı miktarda ekonomik ağırlığı taşımasına dikkat çekiyor.

GCM Yatırım Banner
Ekonomist, “Ekonomiye talep gelmedikçe, endüstrilerin yeniden açılmasına izin verseniz bile büyüme gerçekten toparlanmayacaktır,” ifadelerini kullandı.
Hindistan GSYİH Düşüşü
Kaynak: Trading Economics

Ayrıca yılbaşı sezonu yaklaşırken süregelen belirsizlik nedeniyle tüketici güveninin muhtemelen düşük kalacağını da dile getirdi. Hintler, bayram mevsimlerinde genellikle ibadet yerlerinde ve alışveriş merkezlerinde toplanırlar.

Ülkede şu anda 7,1 milyondan fazla koronavirüs vakası olduğu ve 109 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. Günlük bildirilen vaka sayısı ise son zamanlarda Eylül ayındaki yüksek seviyelerden gerilemeye başladı. Ancak bayram döneminde sıçrayabileceğine dair endişeler bulunuyor.

Hindistan Merkez Bankası geçen hafta, ekonominin aşağı yönlü risklerle birlikte %9,5 düşmesini beklediğini açıkladı. Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, geçen ay görülen çeşitli yüksek frekanslı göstergelerdeki mütevazi toparlanmanın, Mart 2021’de sonra eren mali yılın son altı ayında ekonomik faaliyetin kademeli olarak açılması ile daha da güçlenebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.