Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asya ve Avrupa Endeksleri Pozitif Dururken ABD Vadelileri Yatay Açılış İşaret Ediyor

Dünya genelindeki borsa endekslerine bakış, ABD vadelilerindeki hareketler ışığında spot endeks açılışına dair öngörü ve gelişmeler.
Asya ve Avrupa Endeksleri Pozitif Dururken ABD Vadelileri Yatay Açılış İşaret Ediyor
HABER GİRİŞ

Global hisse senedi endeksleri geçen haftaki tırmanışın ardından güç kaybı gösteriyor; ticaret gerginliği dünyadaki ekonomik büyümenin zayıflamasının ortasında bir baskı noktası olmaya devam ediyor.

Avrupa’da Stoxx Europe 600,  öğleden sonra ticaretinde büyük ölçüde yatay seyretti. Büyük ve bölgesel bankalar alt sektörleri en fazla kazanırken, eczacılık grubu en büyük gecikme gösteren kanatta kalıyor.

Asya’da, Hong Kong’dan Hang Seng, önceki işlemlerde yükselişin ardından %0.33 oranında gerilerken, Japonya’daki Nikkei 225 endeksi ise %1.37 oranında değer kazandı ve haftanın ilk işlem gününü 22.169 puandan kapattı.

ABD Vadelileri Yatay Açılış İşaret Ediyor

ABD Vadeli Endeksleri Yatay Spot Piyasa Açılışı İşaret EdiyorABD vadeli işlemleri, Dow Jones Industrial Average ve S&P 500 için nötr bir açılışa işaret ediyor. Endekslerin görüntüleri Dow 30 %0.10, S&P 500 nötr ve Nasdaq -%0.05 olarak kaydediliyor.

Geçtiğimiz hafta 12 Nisan Cuma günü Wall Street endeksleri Dow Jones %1.03, S&P 500 %0.66 ve Nasdaq %0.46 değer kazanımında kapanmıştı.

GCM Yatırım Banner

ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliği devam etse de, ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchinsaid, ülkelerin sonuçların son turuna yaklaştığını ifade etmişti. Hafta boyunca telefon görüşmelerinin de devam etmesi bekleniyor.

Yılın Teması Müzakerelerin Uzaması

Ticaret Müzakerelerinde Uzayan Dönem Yılın Teması OlabilirHong Kong merkezli bir üst düzey ekonomist olan Natixis ile birlikte ortaya çıkan Asya kökenli bir ekonomist Trinh Nguyen, “Ortadan kalkacak bir eşleşmenin olacağı çok açık, ancak soru ne kadar küçültüleceği belli olmayan talepler.” dedi.

“Bu yüzden uzatma ticaretinin yılın teması olduğunu söylüyorum.” ifadeleri ile vurgu yapan Nguyen, pazarların tenekeyi itme eğilimine atıfta bulundu. (“Küresel ekonomi, özellikle bir ABD Başkanı’nın yeniden seçime hazır olması nedeniyle, ABD-Çin ticaret savaşını hızlandıramaz. Durumun sorunsuz yelken olması gerekiyor.”)

Merkez Bankaları ve IMF

Merkez Bankaları ve IMF Zayıflayan Küresel Ekonomi BakışıMerkez Bankası sinyalleri ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ifadeleri, S&P 500 endeksinde ardışık üçüncü kazanım haftasını belirlerken, geçen hafta ABD’deki banka kazançlarının yükselişinin ardından temkinli havayı vurguluyor.

Küresel mali politikalara ilişkin yıllık raporunda IMF, yavaşlayan küresel ekonomiyi yeniden canlandırmak için daha fazlasını yapabilecek ülkeler olarak Almanya, Kore ve Avustralya’yı seçerken, ABD Federal Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) da dahil olmak üzere merkez bankalarının politikalarına devam ettiğinin sinyallerini verdi.

Piyasalara Netlik Lazım

Yatırımcı Piyasalarda Netlik KolluyorPiyasalar şu anda yalnızca küresel ekonominin toparlanmasının kartlarda olup olmadığını bilmek istiyor olarak yorumlanabilir. Buna rölatif yatırımcıların yer yer tavan yapan endeksler ve yer yer verimde rekor kıran görece riski düşük varlıklar olan tahvil tarafı git gelleri, ani gelişen reaksiyonları gösterirken oynaklığın fazla oluşu son zamanların bilinen bir gerçeği.

Piyasa katılımcıları bu hafta sonunda, gayri safi yurtiçi hasıla dahil olmak üzere Çin verilerini yakından takip edecek. Pazartesi günü ilerleyen saatlerde ABD ve Japon delegasyonlarının ticaret düzenlemelerini görüşmek üzere Washington’da bir araya gelmeleri planlanıyor. Hareket her iki ülkenin de ikili ticaret müzakerelerine başlamayı kabul etmesinden yaklaşık yedi ay sonra geldi.

Bireysel öz kaynaklarda, Publicis Groupe SA ilk çeyrek rakamlarının ardından %2.3 değer kazandı. Cumartesi günü yapılan bir açıklamada, Publicis’in Fransız devini modernize eden bir hamle olan 4.4 milyar dolar karşılığında Alliance Data System Corp.’un pazarlama hizmetleri şirketi olan Epsilon’u satın alacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın