Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftaya Satıcılı Giren Borsa İstanbul, DXY ve Michigan Endeksleri ile Bakış

Son iki haftadır negatif tarafta karşımıza çıkan BIST 100 endeksi dünya genelindeki endekslerin hareketine reaksiyon gösteremedi.
Haftaya Satıcılı Giren Borsa İstanbul, DXY ve Michigan Endeksleri ile Bakış
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul 15 Nisan Pazartesi günü satıcılı performansı ile haftaya negatif bir giriş yaptı. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde satış tarafındaki baskın hal endeksin değer kayıplarını artırmıştı.

ABD tarafında endekslerin yükselişle açılması BIST 100 tarafında kapanışın daha hafif bir kayıp ile gerçekleşmesinde etkili oldu ve %0.10 kayıp ile 95.977 puandan hafta kapandı.

Bugün kayıp bölgesinde %0.20 civarında daralan Borsa İstanbul 100 endeksi yer yer yukarı yönlü sinyaller vererek yatay banda geçse da kazanımlarını elde tutamıyor.

Borsa İstanbul Geride Kaldı

Borsa İstanbul Küresel Hareketin Gerisinde KaldıKüresel piyasalarda Avrupa Bölgesi ve Çin PMI verilerinin ardından yatırımcı kanadından küresel ekonomik yavaşlama sinyallerinin sınırlı kaldığı gözlenirken, görece riskli varlıklara olan yönelimde bir hareketlenme dikkat çekiyor.

Küresel risk iştahını destekleyen veriler Asya tarafında %0.30 civarında genişleme gösteren endekslerde teyit edilirken, Avrupa Bölgesi borsa endekslerinde yataydan negatif ayrışma gözleniyor. 

GCM Yatırım Banner

Güvenilir liman arzı olan altın tarafındaki kayıpların ardından 1.292 $ civarında haftaya veda eden ons altın bugün düşüşünü sürdürüyor ve 1.287 $’den işleme devam ediyor. Yani yatırımcı küresel risk iştahındaki toparlanmayı okuyor ve diğer varlıklara geçiş gösteriyor.

Borsa İstanbul hareketliliğin negatif tarafındaki bayrak sallayanı oldu. Özellikle siyasi gündemden gelen baskı kaynaklı USD/TRY‘de gözlenen yükseliş ve BIST varlıklarında süren bunalım seyrini koruyor. Görünen o ki seçim Türk finansallarında hala atlatılamamış.

DXY, Michigan ve MSCI Türkiye

Gösterge Endeks ve DXY İncelemesi ile MSCI Türkiye Endeksindeki HareketABD Dolarını 6 ülke para birimine karşı takip eden ABD Dolar Endeksi (DXY) 97,39 tepesinden geri dönerek 96,95 seviyesine çekilmişti. Bu noktadan tekrar yukarı yönde ivmelenen endeks 97,18’e kadar yükselmiş ancak yeniden geri çekilmişti. An itibarıyla 96,80 seviyesinde gezinen DXY bu noktada bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın altında salınırsa düşüş sürebilir.

Michigan Tüketici Hassasiyeti endeksini dolar tarafındaki gösterge olarak ele alıyorduk. Endeksin yükselmesi USD’de güçlenmeyi işaret ederken, düşmesi de USD’de değer kaybını ifade ediyordu. 12 Nisan tarihli ayın ilk verisinde 98,1 beklentisine karşılık 96,9 seviyesinde güncellenen endeks USD’de olası bir güçsüzlük olarak okunmuştu.

26 Nisan itibarıyla açıklanması planlanan ayın ikinci verisine dair beklenti ise 97,0 seviyesi oluyor. Endekse dair beklentiler Ocak ayından bu yana 95 seviyeleri civarındayken Mart’ın son verisinde 97 üzerinde gerçekleşiyor.

MSCI Türkiye Endeksi 12 Nisan Cuma günkü verisinde %0.20 değer kaybederek 1.304,884’e daraldı. Nisan ayı başından gerçekleşen düşüş 1.352 noktasını tepe olarak kaydetti ve çekilmenin derinliği hala seyrini korumakta. Türk lirasındaki kaybın sürmesi endeksin çekilmesindeki istikrarı korur nitelikte.

Borsa İstanbul Teknik Tarafta Sancılı

Borsa İstanbul 100 Endeksi Teknik Açıdan Sıkıntılı Olabilir95.700 noktasını günlük bazdaki denge noktası olarak ele alabiliriz. Bu bağlamda BIST 100’ün anlık seyri (95.957 seviyesinde) pivot point üzerinde kaldığı için görüntü korkutucu olmamakla beraber makasın pek de rahatlatıcı açıda geniş olmaması yatırımcıyı kaçırır nitelik taşıyor.

95.250 ve 94.580 noktaları olası birer destek şeklinde değerlendirilebilir. Yukarı yöndeki seyrin baskın gelmesi halinde ise 96.420 ilk direnç olarak takip edilebileceği gibi 96.5K ve üzerinde 96.900 seviyeleri de birer direnç anlamı kazanabilir.  

XBANK pozitif tarafta kalmaya çalışırken 127.112 seviyesinde puanlanan endeksi gözlemliyoruz. XUSIN ise yataydan hafif negatif ayrışması ile 115.480 puandan pozitif tarafa meyillenme çabasında. Endekslerin paralel olarak pozitif tarafta dalgalanmaları BIST 100’de küresel piyasalara benzer sahneyi canlandırabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.