Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASTOR Tavan Yaptı! Ünlü Analist Şirkete Övgü Yağdırdı

Borsada çok hızlı ilerleyen Astor Enerji hisseleri rekor kırdı. Bilançoyu değerlendiren analisti şirketin sağlıklı finansal yapısına dikkat çekti.
ASTOR Tavan Yaptı! Ünlü Analist Şirkete Övgü Yağdırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu yılın başında halka açılan Astor Enerji, sık sık duyurduğu yeni iş anlaşmaları ve borsadaki yüksek işlem hacmi ile çok hızlı bir yükseliş gösterdi. Enerji sektörünün de cazibesiyle yatırımcıların ilgisinin her geçen gün arttığı Astor, çok kısa sürede BIST 30 endeksine girerek de başarısına başarı kattı.

ASTOR hisseleri bugünkü işlemlerde yüzde 10 artışla tavan fiyata ulaştı. 142,2 lira ile rekor kıran hisseler, böylelikle haftalık kazancını yüzde 25’in üzerine taşıdı.

Yeni yatırımlarla büyümeye odaklanan şirket, Avrupa ülkelerinden aldığı siparişlerle pazar payını artırmayı sürdürüyor.

Astor Hisse 142 Rekor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Sektör öncüsü olma yolunda emin adımlarla giderken, borsada da adeta rüzgar estiriyor.

12,5 liradan borsaya giriş yapan Astor, bugün geldiği seviye itibarıyla 12 kata yakın artış gösterdi. Saat 15.13’te yüzde 9,44 artışla 141,3 liradan işlem görüyor.

9 milyar lirayı geçen işlem hacmiyle şu dakikalarda Borsa İstanbul’da en fazla işlem gören şirket konumunda.

Astor Enerji Sağlıklı Bir Finansal Yapıya Sahip

Astor Ikinci Ceyrek Bilanco
Kaynak: KAP

Analist Tuncay Turşucu, GCM Yatırım ev sahipliğinde düzenlenen yayında Astor Enerji’nin bilançosunu değerlendirdi. Astor’un yatırımcıların en sevdiği şirketlerden biri olduğunu söylen Turşucu, fiyat kazanç oranının 46,11 ile ucuz sayılmayacak seviyede olduğunu belirtti.

Şirket, 9 Ağustos’ta açıklanan finansal rapora göre 01.01.2023 – 30.06.2023 döneminde toplam 1.614.920.611 TL net kâr açıkladı. Söz konusu dönemde 4.691.966.560 hasılat yapan şirket, geçen yılın ilk yarısında 2.789.234.671 TL’lik satış yapmıştı.

Net kar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 151, satışlar ise yüzde 68 arttı.

Tuncay Turşucu, piyasa/defter değerinin sektör ortalaması olarak 25,50 değerinde olduğuna dikkat çekerken, hisselerin son bir haftada yüzde 15’ten fazla getiri sunduğunu belirtti. Bugün gerçekleşen artışın ardından, haftalık kazanç oranı da yükseldi.

Astor Enerji, 2023’ün ilk yarısında FAVÖK’ünü yüzde 150 artırarak 1 milyar liranın üzerine çıkardı.

Net borcu olmayan şirketin oldukça sağlıklı bir finansal yapısı olduğunu ifade eden ünlü analist, bilanço olarak bakıldığında hızlı bir büyüme olduğunu, karlılığın ve net kar rakamının iyi gittiğini, her şeyden önce nakdi olan bir şirket olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu