Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Astor Enerji Halka Arz Detaylarını Paylaştı

ASTOR.E kodu ile borsaya girecek olan şirket, halka arz gelirinin büyük bir kısmının yeni kapasite ve ekipman için ayrılacağını açıkladı. İşte detaylar;
Astor Enerji Halka Arz Detaylarını Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Astor Enerji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Fatih Işık, şirketin halka arza açılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Işık, şirketin halka arz gelirinin büyük kısmını yeni kapasite ve ekipmanlara ayıracaklarını paylaştı.

Bloomberg HT’ye konuk olan Işık açıklamasında, şirket gelirlerindeki ihracat payının yüzde 20 seviyesinde olduğunu açıkladı. Geçen sene ise dolar bazındaki ihracatlarının yüzde 30 büyüdüğünü bildirdi.

Şirketin, halka arzdan elde edeceği gelirin büyük kısmını yeni kapasite ve ekipmana ayıracağını vurgulayan Işık, Ankara’nın Bâlâ ilçesinde güneş enerjisi santrali için bir yatırım planladıklarını kaydetti.

Işık yaptığı açıklamada, şirketin yaptığı depolama tesisiyle ilgili yatırımlarda ürünlerine ihtiyaç duyulacağının da altını çizdi.

Şirket, 2023 Sonunda Dolar Bazında Yüzde 10 Büyüme Hedefliyor

Güneş enerjisiyle ilgili planlanan yatırımların bu sene tamamlanması durumunda, söz konusu yatırımın şirkete yapacağı kâr katkısının görüleceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Astor Enerji’nin bu sene yüzde 25 oranında net kâr büyümesinin hedeflendiğinin bilgisini veren Işık, 2023 yılının sonunda dolar bazında ise yüzde 10 büyüme planlandığını kaydetti.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 22 Aralık 2022’de Astor Enerji’ye halka arz onayı vermişti. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) bugün “Astor Enerji A.Ş. Fiyat Tespit Raporu Hakkında Değerlendirme ve Analiz Raporu” paylaştı.

Raporun detaylarına göre Astor Enerji A.Ş., Yıldız Pazar’da “ASTOR.E” borsa koduyla tahmini 18-20 Ocak tarihleri arasında işleme görmeye başlayacak.

Astor Enerji Oransal Dağıtım Yöntemiyle Arz Edilecek

Şirket oransal dağıtım yöntemiyle 12,5 TL sabit fiyattan arz edilecek olup, talep toplama tarihleri ise 11-12-13 Ocak arasında 3 gün boyunca sürecek.

Astor Enerji’nin tahsisat oranları da paylaşıldı. Şirketin, yurt içi bireysel yatırımcıya yüzde 47, yurt içi kurumsal yüzde 40, yurt dışı kurumsal yatırımcıya yüzde 10 ve şirket çalışanlarına yüzde 3 pay tahsis edilecek.

Raporda şirketin arzdan elde edeceği fonun kullanım yerleri ve oranları da paylaşıldı. ASTOR.E gelen halka arz bütçesinin yüzde 40-45 oranındaki büyük bir kısmını üretim tesisi ve yeni ürün yatırımlarında kullanacak.

Geri kalan fonun yüzde 10-15’inin güneş enerjisi santrali yatırımında, yüzde 5-10’unun elektrik araç şarj istasyon hizmeti yatırımlarında, yüzde 20-25’inin işletme sermayesinin güçlendirilmesinde ve yüzde 20-25’ininse finansal borçların ödenmesinde kullanılacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.