Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asrın Felaketinin Yıkım ve Enkaz Faturası 12,6 Milyar TL

Sektör uzmanları asrın felaketi olarak adlandırılan depremin yıkım ve enkaz kaldırama maliyetini açıklarken dikkat edilmesi gereken noktaları aktardılar. Detaylar haberde...
Asrın Felaketinin Yıkım ve Enkaz Faturası 12,6 Milyar TL
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetinde gerçekleşen deprem binlerce vatandaşın ölümüne ve binaların yıkımına yol açtı. Depremden etkilenen bazı illerde arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, bazı illerde de enkaz kaldırma çalışmaları başladı. Erciyes Dağı büyüklüğünde enkazın oluştuğu vurgulanırken, bu enkazın kaldırma maliyeti ile ilgili uzmanlardan açıklamalar geldi.

Ekonomim Gazetesi’nde yer alan habere göre sektör uzmanları her bina için enkaz kaldırma maliyetinin 250 bin TL olacağını söylüyor. Buna göre Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açıklanan hasar tespit çalışmaları sonucuna göre incelemeye alınan 50 bin 576 binanın yıkım ve enkaz kaldırma faturasının ilk etapta 12,6 milyar TL olarak hesaplandığı ifade edildi.

“Türkiye’deki Tüm Yıkım Firmaları Görevlendirilmeli”

Sektör temsilcileri ayrıca enkazın geri dönüşümü ile 5 milyar TL’lik bir değer yaratılabileceğini bildirdi. Bunun yanında temsilciler geri kazanımın kamu kontrolünde gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

Konuyla ilgili konuşan Yıkım Müteahhitleri Derneği Eski Başkanı ve Yıkım Uzmanı Mehmet Ali Bulut, binaların yıkılması ve enkazın nakledilmesi için Türkiye’deki tüm yıkım firmalarının görevlendirilmesi gerektiğini söyledi. Böylece her firmanın 25 binanın yıkım ve enkazının kaldırılması görevini üstlenebileceğini kaydetti.

“Asbest Uzmanları Görevlendirilmeli”

Bulut, enkaz kaldırmada dikkat edilmesi gereken konulardan birinin vatandaşların eşyaları olduğunu söyledi. Bundan dolayı depremden etkilenenlerin eşyalarını ayrıştırarak gerçek sahiplerine teslim edilmesi gerektiğini kaydetti. Böyleye asbest uzmanlarının da görevlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan ise enkazların altında cansız bedenler olduğu için hızlı bir şekilde kaldırılmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın