Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASO Başkanı: TOKİ’den Rezidans, AVM ve Fabrika Bekliyoruz

ASO Başkanı, TOKİ vasıtasıyla yürütülen sosyal konut projesinin kapsamının, üreticileri de içine alacak şekilde, genişletilmesini istediklerini açıkladı.
ASO Başkanı: TOKİ’den Rezidans, AVM ve Fabrika Bekliyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sosyal konut projesi kapsamında dar gelirli vatandaşlar için ev ve arsa temini sağlayacak Toplu Konut İdaresi (TOKİ) için bir çağrı da Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç’tan geldi. Proje kapsamına sanayicilerin de dahil edilmesini talep eden Ardıç hem arsa temini hem de fabrika yapım desteği istedi.

Ocak ayı meclis toplantısında konuşan ASO Başkanı, içeride ve dışarıda yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen sanayicinin üretimden vazgeçmediğini ancak yatırım yeri bulma konusunda sorun yaşandığını söyledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın yüzölçümünün yüzde 4’ünü sanayiye ayırdığına, bu rakamın Türkiye’de binde 4 olduğuna dikkat çekti.

Türkiye ekonomisinde yatırımcıların birikimlerini toprağa gömdüğünü ve gerek ar-ge, gerek inovasyon için ayrılacak bütçenin eridiğini paylaştı.

Rezidans ve AVM’lerin Sosyal Anlamı Var

GCM Yatırım Banner

TOKİ vasıtasıyla yapılacak rezidans ve AVM’lerin sosyal anlamının olduğunu, bu inşalara fabrikaların da dahil edilmesi gerektiğini savunan ASO Başkanı’nın açıklaması şöyle:

“Benzeri bir finansman modeliyle, sanayicilerimize uzun vadeli fabrika arsası ve binası sağlanmalı, öz kaynaklarımızı makine, teçhizat ve işletme sermayesi olarak değerlendirmeliyiz.”

Ekonomik Hamleler Memnuniyetle Karşılandı

ASO Başkanı, seçim için kesenin ağzını açan iktidarın hamlelerini olumlu değerlendirdi.

İşverenlere yapılan asgari ücret desteğindeki artış, yapılandırma paketi ve vergi affı başta olmak üzere kredi garanti fonunun (KGF) da sanayici için can suyu olduğuna dikkat çekti.

KGF destek paketini memnuniyetle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.