Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASKON: Merkez Bankası İhtiyatlı Davrandı

TCMB'nin faiz kararı hakkında değerlendirmede bulunan ASKON Başkanı Aydın, üreten Türkiye'nin faize mahkum olmadığını vurguladı. Detaylar haberde...
ASKON: Merkez Bankası İhtiyatlı Davrandı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bugün faiz kararını açıkladı. Banka politika faizini 8,5 seviyesine indirdi. Söz konusu karar sonrasında Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği’nden (ASKON) açıklama geldi.

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, depremin kısa vadede etkilerinden dolayı Merkez Bankası’nın ihtiyatlı davranarak bu şekilde bir karar verdiğini söyledi.

“Kararda İç Piyasadaki Canlılık Etkili”

İç piyasadaki gelişmelerin bu kararda etkili olduğunu kaydetti. Beklentinin 1 puan olduğunu belirtti.

Bankanı faizleri indirme noktasında kararlılığını koruduğunu vurgulayan Aydın, depremin kısa vadede ekonomiye olumsuz yansımalarının olacağını bildirdi. Orta ve uzun vadede ekonomik olarak olumsuz yansımalarının çok düşük düzeyde olacağını aktardı.

ASKON Başkanı kararda iç piyasadaki canlılığın etkili olduğunu söyledi. Ayrıca ihracattaki durgunluğun da göz ardı edilmediğini bildirdi. Turizmle ilgili beklenti yüksek olduğunu fakat deprem dolayısıyla kaygıların oluştuğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Üreten Türkiye için Faize Mahkum Değiliz”

Bundan dolayı kampanyalara önem arz ettiğini vurgulayan Aydın, ticari beklentilerin üretim odaklı doğru amaca yönelik kullanılması gerektiğini söyledi. Ayrıca yaşanan şeylerden sonra amacı dışında kullanılacak kredilere müsamaha gösterilmemesi gerektiğini aktardı.

Kararın açıklanmasından sonra ASKON Başkanı Aydın sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu:

“Merkez Bankamız 50 baz puan düşüş ile faizi aşağı indirme kararlılığını sürdürdüğünü ortaya koydu. Üreten Türkiye için faize mahkûm değiliz. Bu kararlılığın her daim arkasındayız.”

Kaynak : AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.