Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Depremden Sonraki İlk Kritik Faiz Kararını Açıkladı!

Şubat ayının en önemli verilerinden biri olan faiz kararı açıklandı. TCMB’nin politika faizi konusundaki hamlesi ne oldu? İşte detaylar;
TCMB Depremden Sonraki İlk Kritik Faiz Kararını Açıkladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), kritik faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu’nun yaptığı toplantı sonucunda politika faizi 50 baz puan düşerek yüzde 8,5’e indi. Konuyla ilgili beklentilerini sunan ekonomistlerin büyük bölümü faiz oranının yüzde 8’e düşeceğini ileri sürerken sabit kalacağını ifade eden bazı kesimler de bulunuyordu.

TCMB, kurulun yaşanan felaketin etkilerinin en düşük seviyelere indirilmesi ve gerekli dönüşümün desteklenmesi amacıyla uygun finansal koşulların oluşmasını önceleyeceğini vurguladı. Bu ölçülü indirimin ardından para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu kaydedildi.

PPK, politika faizini Ocak ayında yüzde 9 seviyesinde sabit tutmuştu. Merkez bankasının kararı para politikasına ışık tutacağı için yurt içi piyasaları için büyük önem taşıyor. Özellikle altın ve dolara yatırım yapan vatandaşlar kararı büyük bir merakla bekliyordu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin faiz kararına etki edip etmeyeceği de tartışılan bir diğer başlıklar arasında yer almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürekli olarak faiz oranının düşmesi gerektiğini savunarak “Faiz sebep enflasyon neticedir.” ifadelerini kullanıyor.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, her açıklamasında görev ve yetkiler kapsamında enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama ve yüzde 5 temel hedef doğrultusunda para politikası araçlarının etkin bir şekilde kullanıldığını vurguluyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın