Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Aşırı Açgözlülük” Kriptoya Satış Getirdi! Riskler Artıyor

Son haftalarda yaşanan hızlı yükselişler, piyasayı "aşırı açgözlülük" bölgesine getirdi. Yeni hafta düşüşle başlarken, satışların hızlanabileceği tahmin ediliyor!
“Aşırı Açgözlülük” Kriptoya Satış Getirdi! Riskler Artıyor
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasında hareketlilik son birkaç haftada hızlandı. Bitcoin ve Ethereum göz önünde 20 ayın zirvesine ulaşırken, altcoin ve meme coinler rekor kırıyor. Piyasa uzmanlarının altcoin rallisi veya meme coin sezonu olarak tanımladığı bu dönemde korku ve açgözlülük endeksi, aşırı açgözlülük bölgesine giriş yaptı.

CoinmarketCap’in Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, birkaç gündür aşırı açgözlülük bölgesinde seyrediyor. Bu durumda piyasanın aşırı alımda olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla Pazar gece başlayan ve bugün hızla devam eden satışların nedeni endeksteki aşırı açgözlülük bölgesine yükselişten kaynaklanıyor.

Piyasanın dengelenmesi için satışların hızlanması normal görülürken, yeni alıcıların girişi için yüksek riskli bir zamana işaret ediyor. Daha iyimser bazı uzmanlar ise yaşanan bu düşüşlerin normal olduğunu ve yükseliş öncesi son bir düzeltme olduğunu düşünüyor.

Bitcoin fiyatı TSİ 17:20 sularında yüzde 4,37 düşüşle 41 bin 878 dolarda seyrediyor.
Bitcoin Fiyatı - 11.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta Cuma günü 44 bin 700 dolara kadar yükselen BTC, bu seviyenin ardından hafif gerileme gösterdi. Hafta sonu işlemlerinde sakinleyen kripto para, yeni haftaya 43 bin 960 dolardan başladı. Asya seansının ortasına doğru dik bir geri çekilme yaşayan bitcoin, 40 bin 400 dolara kadar düşüş gösterdi. Daha sonra toparlandı ve 42 bin 400 dolardan 41 bin 800 dolara doğru gevşedi.

Mister Crypto isimli bir analist, bitcoindeki yüksek fonlama oranlarına dikkat çekti ve oranların zirveye işaret ettiğini öne sürdü. Aynı zamanda bitcoin fiyatının, fonlama oranlarının son seviyelerine her ulaştığında yüzde 20 oranında geri çekildiğini de ifade etti. Dolayısıyla bu ifadeler takipçileri için daha fazla düşüşün gelebileceği şeklinde yorumlandı.

GCM Yatırım Banner

Bazı analistler ise bitcoin halving dönemine işaret ediyor. RektCapital isimli analist, “Tarih, bitcoin yarılanma öncesi zirvesinin çok yakın olabileceğini gösteriyor. Ancak halving’den yaklaşık 200 gün sonra yeni tüm zamanların zirvesi bekleniyor,” diyor.

Yorumcuların piyasa ile ilgili aşırı uç ifadeleri aslında şaşırtan bir durum değil. Ek olarak bitcoin yarılanmasına 137 gün kalırken, spot Bitcoin ETF’leri SEC tarafından onaylanmak üzere. Dolayısıyla piyasanın orta vadede sağlam bir seyre hazır göründüğü de söylenebiliyor.

Ön satışı devam eden Bitcoin ETF Token’ı 1 ayda 3,5 milyon dolardan fazlasını toplamayı başardı.
Bitcoin ETF Token
Kaynak: btcetftoken.com

Projenin sahiplerini ödüllendiren birden fazla kullanım senaryosu içerdiği biliniyor. Zaten piyasayı harekete geçiren ilk hareket de bu onay sürecinin başlaması olmuştu. Spot Bitcoin ETF’leri deflasyonist bir mekanizmaya sahip ve arzının yüzde 25’i 5 BTC ETF dönüm noktasında yakılmak üzere ayrıldı.

Aynı zamanda işlemlerde her hedefte yüzde 1 oranında azalan yüzde 5’lik bir yakma vergisi bulunuyor. Bu arz odaklı özellikler, Bitcoin ETF’lerinden kripto pazarına girmesi beklenen 1 trilyon dolarlık likidite ile birleştiği zaman Bitcoin ETF Token’ı destekleyebileceği düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.