Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ash Perspektifinde Yerel Seçimlerde Enflasyon Etkisi

Ekonomist Timothy Ash'ın Türkiye'ye ilişkin son değerlendirmeleri, yerel seçimlerin ardından ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik dönüşümü gözler önüne seriyor. Detaylar haberde;
Ash Perspektifinde Yerel Seçimlerde Enflasyon Etkisi
HABER GİRİŞ

Yerel seçimin geride kalmasıyla Ekonomist Timothy Ash, Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçimin ardından ortalığın yatıştığını belirten Ash, iktidarın yenilgisinin büyüklüğüne dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) pek çok kişi tarafından düşüşte olan bir parti olarak görmezden geldiğini ileri sürerek, bu seçimin partiye yeni bir soluk getirdiğini kaydetti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) için bu seçimin kötü sonuçlandığı dile getiren Ash, AKP’nin Türkiye’nin en büyük on şehrinden herhangi birini kazanamayarak tarihi merkezlerinin çoğunu muhalefete kaptırdığını vurguladı.

Seçim sonuçlarının 2023 yılındaki genel seçimlerinden farklı olmasını değerlendirerek, bu seçimlerin iktidarın son on yılda uyguladığı başarısız ekonomi politikalarına karşı bir protesto oyu olduğuna dikkat çekti.

Gerçek enflasyonun genel seçimlerde bir faktör olduğunu, o zamanlar nüfus da yaşam standardı açısından zarar görmesine rağmen ulusal güvenlik ve muhalefetin liderlik eksikliği dahil diğer faktörlerin genel seçim sonucunu etkilediğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Halk Sandıkta Enflasyon Sorununa Dikkat Çekti

Yerel seçimlerin, tek meselesi olduğunu ve halkın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a artık yeter dediğini ifade etti. Halkın oyuyla, enflasyonla ilgili bir şeyler yapılması yönünde güçlü bir mesaj verdiğini söyledi.

Erdoğan’ın seçimin ardından yaptığı konuşmada hatayı ve yanlışları kabul ettiğine işaret eden Ash, Erdoğan’ın yerel seçimdeki yenilgisinin temelinde enflasyonun yattığını anladığını savundu.

Ash yazısında, Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e verdiği desteği ve Mayıs 2023’ten bu yana görülen ortodoksluğa dönüşü iki katına çıkardığını kaydetti.

Şimşek ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) ekibinin, Erdoğan’a ekonominin yeniden dengelenmesi ve enflasyonun düşmesi için bir yol sunduğunu vurguladı.

Acımasız mali kemer sıkma politikaları ve daha fazla sıkılaşmasını öngördüğü para politikası ile Türkiye için zorlu bir yol olacağına da dikkat çekti.

Erdoğan, Enflasyonu Azaltmak için Büyümeyi Düşürmeli

Enflasyonu düşürmek için Erdoğan’ın gelecek 1-2 yıl içinde çok daha düşük bir büyüme dönemini kabul etmek zorunda kalacağını savunarak, gerçek gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) gelecek birkaç yıl içinde yüzde 1-2 oranında yavaşlayacağını öngördü.

Türkiye’de bunun bir resesyon gibi hissedileceğinin altını çizen Ash, “Pek çok kişi, Erdoğan’ın görevde olduğu süre boyunca bununla nasıl yaşayabileceğini ve seçim başarısının pompalı büyüme, yatırım ve istihdam yaratma üzerine inşa edildiğini soracak.” ifadelerini kullandı.

Artık Erdoğan için siyasi dirilişin tek yolunun bu olduğunu vurgulayarak, enflasyonun artık Türkiye’nin bir numaralı sorunu ve bunun herkes tarafından hissedildiğini paylaştı. Enflasyon herkese zarar verdiğini ancak büyümeden nüfusun daha dar bir kesiminin faydalanabildiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.