Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrette Karar Günleri Başlıyor! Tahminler Ne Yönde?

Milyonların gözü bu ay sonuna kadar yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında olacak. Karar günleri başlıyor.
Asgari Ücrette Karar Günleri Başlıyor! Tahminler Ne Yönde?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücret için nefesler tutuldu. Milyonlarca çalışan 2024 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını yarın yapacak.

İşçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişi, Aralık ayı boyunca dört kez bir araya gelecek ve milyonlarca insanı ilgilendiren kritik kararı verecek.

Mevcut durumda asgari ücret 11.402 lira, Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırı ise 14 bin liranın üzerine çıkmış durumda.

Belirlenecek olan asgari ücret için siyasilerden ekonomistlere, sektör temsilcilerinden iş dünyasına kadar farklı tahminler birer birer gelmeye başladı.

İlk Toplantıda Taraflar Taleplerini İletecek

1 Aralık itibarıyla başlayacak olan görüşmelerde taraflar ilk olarak taleplerini iletecek. İşçi kesimini 2 kadın, 2 erkek asgari ücretli çalışanın yanında 1 de Türk-İş yetkilisi temsil edecek.

GCM Yatırım Banner

Ekonomist Muhammet Bayram, en düşük enflasyon beklentisinin yüzde 35 olduğunu, eğer bu oranda artarsa asgari ücretin 15.392 lira olacağının söyledi. Artış oranının yüzde 50 olması durumunda ise 17.103 lira şeklinde bir tutarın gündeme gelebileceğini ifade etti.

Bayram, kendi tahmininin 15.962 lira, psikolojik sınırın ise 16 bin lira olduğunu açıkladı.

SGK Uzmanı Özgür Kaya, brüt asgari ücret için beklentilerini farklı senaryolara paralel olarak 17.438 lira, 18.780 lira ve 20.121 lira olarak açıkladı.

Net rakamlarda ise bunların yüzde 30 artışla 14.822 lira, yüzde 40 artışla 15.962 lira ve yüzde 50 artışla 17.103 lira olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Abdulkadir Develi ise yapılacak olan artışın işletme rekabetini sürdürülebilir düzeyde tutma ve reel gelirin korunması açısından da önemli olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.