Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrette Enflasyon Düşük Gelse de Zam Yüksek!

Asgari ücret hesaplamalarının yapılmasına az zaman kala, resmi enflasyon verisinin düşük gelmesi halinde olası zam senaryoları masaya yatırıldı.
Asgari Ücrette Enflasyon Düşük Gelse de Zam Yüksek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hem muhalefet hem de iktidar cephesinin asgari ücretliye verdiği ara zam müjdesinde senaryolar kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. Temmuz ayında yapılacak olan zam oranının tekrar yüzde 50’leri bulabileceğine yönelik beklentiler sürerken, enflasyondaki seyre göre hareket edileceği için tüm dikkatler 2 ay sonra gelecek tüketici fiyat endeksine (TÜFE) çekildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkladığı mart ayı enflasyon verisinin yıllık yüzde 50,51 oranında artışla kayda geçmesiyle birlikte gelecek aylarda düşüşün sürebileceğine yönelik tahminler gündeme geldi.

Konuya ilişkin görüş bildiren Ekonomist Muhammet Bayram, “Benim tahminim 6 aylık enflasyon yüzde 25-30’lar civarında olacak. Asgari ücret zammının bu ölçüde olacağını düşünüyorum” diye ifadede bulundu.

Böylece asgari ücret zammı için masaya getirilen senaryolarda yüzde 20’lik artış durumunda asgari ücret net 10 bin 207 liraya, yüzde 25’lik artışta net 10 bin 632 liraya, yüzde 30’luk artışta ise net 11 bin 57 liraya yükselebilecek.

Asgari Ücrete Dolaylı Zam Gelebilir

Bayram, dünya genelinde gıda enflasyonu düşüş gösterirken Türkiye’deki raflarda etiketlerin hala çok yüksek fiyatlanmasına da değinerek, “Gıda enflasyonunun yaz sezonu ile yeni üretimlerin artmasıyla düşmesini bekliyoruz. Enflasyon düşerse seyyanen zam olmaz, enflasyon yükselirse bir seyyanen zam yapılmasını öngörüyorum” dedi.

GCM Yatırım Banner

Böylece resmi enflasyon verilerinin hala yüksek olması durumunda refah payı gibi dolaylı zamlarla asgari ücretin desteklenmesinin yolunun açılabileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın