Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrete Yapılacak Ara Zam Senaryoları Paylaşıldı

Temmuz ayında yapılacağı açıklanan ara zamla birlikte asgari ücretin hangi seviyeye çıkacağı sorusu yanıt buldu. Olası zam senaryoları kamuoyunun gündemine sunuldu.
Asgari Ücrete Yapılacak Ara Zam Senaryoları Paylaşıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mart ayının sonunda yaptığı AK Parti Grup Toplantısı çıkışında gazetecilerle paylaştığı asgari ücrete ara zam müjdesi kamuoyunun gündeminden düşmüyor. Erdoğan’ın, ”Temmuz’da asgari ücrete ara zam var” sözünün yanı sıra muhalefet kanadı da açlık sınırının altında kalan asgari ücreti artırma sözü verdi.

Son gelişmelerde ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan’ın asgari ücretin 30 bin TL’nin üzerinde olacağı vaadini duyurması üzerine gözler ekonomi yönetimine çevrildi.

Bu hafta işveren ve işçi tarafının Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerini sürdürmesiyle de masadan gelecek haberler temmuz ayı zammı için ipucu oluşturdu.

Hükümete yakın yayın organlarından olan Sabah gazetesi asgari ücret için yapılacak ara zam senaryolarını paylaştı.

Buna göre senenin başında yüzde 54,66 oranında yükselen net 8 bin 506 TL, brüt 10 bin 8 TL olan asgari ücrette ara zam için yapılan değerlendirmeler yüzde 20, 30 ve 40’ın üzerinde.

GCM Yatırım Banner

Yüzde 20’lik artış senaryosuna göre net 10 bin 200 lira olan asgari ücret brüt 12 bin 10 lira olacak.

Yüzde 30’luk artışta asgari ücret net 11 bin 50 liraya yükselirken, brüt 13 bin 10 lira seviyesinde gerçekleşecek.

Yüzde 40 oranında zam kararı verilmesi halinde ise asgari ücretlinin maaşı net 11 bin 908 lira, brüt 14 bin 11 lira olarak kayda geçecek.

7 milyonu aşkın çalışanı ilgilendiren ara zam kararının 14 Mayıs günü yapılacak seçimlerden sonra netleşmesi beklenirken, seçim öncesi hem iktidar hem de muhalefet kanadı seçim vaatlerini asgari ücretliye göre yürütüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın