Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrette 2. Toplantı Bu Hafta: Hangi Konular Konuşulacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını Pazartesi günü gerçekleştirecek. İşte toplantıda konuşulması beklenen konular…
Asgari Ücrette 2. Toplantı Bu Hafta: Hangi Konular Konuşulacak?
HABER GİRİŞ

Milyonlarca çalışan tarafından merak edilen 2024 asgari ücret zammına ilişkin süreç devam ediyor. Hafta başında yapılan ilk toplantının ardından, ikinci toplantının Pazartesi günü yapılacağı duyurulmuştu.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katılım sağladığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek. Bu toplantıda tarafların somut beklentilerin paylaşması bekleniyor. Gelecek yıl uygulanacak olan asgari ücretin 31 Aralık tarihine kadar netleşmesi gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ilk toplantı açılışında, asgari ücreti belirlerken çalışanları enflasyona ezdirmemenin birinci öncelikleri olduğunu söylemişti. Temel hedeflerinin işçi ve işverenlerin mutabakatı ile asgari ücreti belirlemek olduğunu ifade etmişti.

Bu toplantıda ayrıca TÜİK’in geçinme endekslerinin paylaşılması bekleniyor. Dört kişilik aile için belirlenen açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarının masada olacağı tahmin ediliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşuyor.

Halihazırda asgari ücret net 11 bin 402 TL olarak uygulanıyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’ndan (TEPAV) tarafından yapılan son araştırma ise ezber bozan sonuçlar ortaya koydu.

GCM Yatırım Banner

Araştırma sonucunda maaş zammının bölgelere göre değişkenlik göstermesi gerektiği belirtilmişti. Çalışmada son 7 yıldır işçi maliyetlerindeki reel artışın, reel katma değer artışını geçemediği görüşü yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.