Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Araştırma Asgari Ücret Zammında İşveren Tabularını Yıkacak

Asgari ücret için yüksek oranlı zammın işveren tarafını rahatsız edeceği tabularını yıkan bir araştırma ortaya kondu. Katma değer içinde emeğin payı zamma alan yarattı.
Bu Araştırma Asgari Ücret Zammında İşveren Tabularını Yıkacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücret zammı için haftaya Pazartesi günü yapılacak olan ikinci toplantı öncesi Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’ndan (TEPAV) reel artış önerisi geldi. Çalışmalarından elde ettiği sonucu paylaşan TEPAV, son 7 yıldır işçi maliyetlerindeki reel artışın, reel katma değer artışını geçemediğini ortaya koydu. Bu nedenle reel ücret artışları için yeterli derecede finansal alanın var olduğu belirtildi.

Özellikle 2019’dan sonra emeğin katma değer içindeki payının kayda değer şekilde gerilediğinin vurgulandığı açıklamada, TEPAV Kalkınma Politikaları Direktörü Ekrem Cünedioğlu da görüş bildirdi.

Pandeminden sonra iplerin koptuğu enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki bozuk fiyatlamaların yüksek kâr marjına ortam hazırladığına dikkat çeken Cünedioğlu, “Ancak söz konusu kâr artışı Türkiye’deki bölüşüm probleminin daha da derinleşmesine neden olmuştur” dedi.

Asgari Ücretlileşme Trendi Beslendi

TEPAV açıklamasında, yalnızca asgari ücret zammının tek başına yeterli olmayacağı, diğer ücretlerdeki refah kaybının korunamadığı şöyle belirtildi:

“Türkiye’de asgari ücret üstündeki ücretlerin artış oranının asgari ücretteki artışın altında kalması ülkede ‘asgari ücretlileşme’ trendini beslemiş ve özel sektörde neredeyse her iki çalışandan biri asgari ücretli statüsüne geçmiştir.”

GCM Yatırım Banner

Maaşlara verilecek zammın bölgelere göre de değişkenlik göstermesi gerektiğinin altı çizilerek, “İller arasındaki fiyat düzeyi farkları aynı satın alma gücüne sahip olmak için ihtiyaç duyulan gelirin farklılaşmasına neden olmaktadır” denildi.

3 Milyon Hanenin Tek Geliri Asgari Ücret

Araştırmada, çarpıcı bir sonuç daha paylaşıldı. Açlık sınırının altında kalan asgari ücretin 3 milyon hanenin tek geçim kaynağı olduğu tespiti yapıldı.

Söz konusu hanelerin sosyal dışlanma riskinin de göz önüne alınıp,  asgari ücretin 3,5 kişinin yaşam maliyetini karşılayacak biçimde hesaplanmasının önemli görüldüğü belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.