Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrete İkinci Zam Yapılabilir Yorumu Geldi

Hükümetten yapılan açıklamalarda asgari ücrete 2024 yılında ara zammın yapılmayacağı mesajı verilse de ikinci bir zam beklentileri yüksek sesle konuşulur oldu.
Asgari Ücrete İkinci Zam Yapılabilir Yorumu Geldi
HABER GİRİŞ

Enflasyon sarmalında sorumlu gösterilen asgari ücret zammının bir kere yapılacağı ve 2024’te hayat pahalılığının zirveyi göreceği konuşulurken buna rağmen tek ücretle geçimin sağlanmasının beklendiği ortamda vatandaşları nelerin bekleyeceği olumsuz tabloyu ortaya koydu.

Daha önceki yazısında yüksek enflasyonu ortaya çıkaran etmenin yanlış faiz politikalarında ısrarı sürdürmek olduğu tespitini yapan Ekonomi gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, son açıklamalarında ezber bozdu.

Hükümet kanadı asgari ücretin yıl içinde zam almayacağını açıklasa da Aktaş, aksi yönde görüş bildirdi. Halk TV canlı yayınında konuşan Aktaş, “‘Bir kere zam vermek beni rahatsız etti, ikinci yarıda tekrar zam veririz’ açıklamasını duymak benim için şaşırtıcı olmaz. Şimdiki zammın üzerinde durmanın anlamlı olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Beklediği zam oranını da paylaşarak, pazarlık masasından yüzde 40 ya da 50 civarında zam kararının çıkabileceği, daha düşük veya yüksek bir oranı beklemediğini paylaştı.


Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın toplansa da en son hükümetin dediğinin olacağını söyleyerek şöyle ifadede bulundu:

“Temsilcilerin pek bir şansı yok. Türk-İş’in yaptığı şey fuzili yer işgal etmek. Komisyon’da ‘sözüm ona pazarlık’ yapılacak. Sonra Cumhurbaşkanı diyecek ki ‘benim gönlüm bu asgari ücrete pek razı olmadı’ ve zam gelecek. Böyle bir oyun oynanacak.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın