Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aktaş Yazdı: Ya Faizde Nas Olmasaydı?

Enflasyonun iktidar tarafından bilinçli bir tercih olduğu tezini savunan isimden dikkat çeken faiz gerçeği geldi. Faizle oynanmasaydı bugün yaşanacaklar ortaya kondu.
Aktaş Yazdı: Ya Faizde Nas Olmasaydı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de önüne geçilemeyen yüksek enflasyonun iktidarın bilinçli bir tercihi olduğunu ve bu nedenle mücadele edilmediğini savunan ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, bir başka ısrarın sürdüğü faiz politikalarını kaleme aldı.

Aktaş, Ekonomim’deki yazısında 2021 yılının Eylül ayında Türkiye ekonomisinin kucağına bırakılan ‘nas’ bombasını hatırlattı.

“Nas var” denerek yüksek enflasyona rağmen ısrarcı olunan faiz indirimlerinin hayat pahalılığını daha önce görülmedik boyutlara ulaştırdığını söyledi.

Hatalı faiz politikalarının sonuçlarının okunduğu üç temel gösterge olan dolar kuru ve akaryakıt fiyatlarına dikkat çekerek, “Mayıs 2019-Ağustos 2021 arasında tüketici fiyatları yüzde 36 arttı. Hani şimdi bu yılki artışı yüzde 65’te tutmaya, 2024 artışını yüzde 36’ya indirebilmeye çalışıyoruz ya faiz indiriminden önceki, yani milattan önceki 27 ayda da yüzde 36 artış olmuştu. 27 ayda!” dedi.

Eylül 2021-Kasım 2023 arasındaki dönemde tüketici fiyat artışının yüzde 220’yi aştığını ortaya koyarak, “Fiyat artışında 36’dan 221’e… Müthiş bir tırmanış ve başarı hikayesi” yorumunu yaptı.

GCM Yatırım Banner
Dolar, Benzin, Motorin Tablo
Kaynak: Ekonomim.com

Dolar Bugün 29 Değil, 12 Lira Olabilirdi

Baskılanmasına rağmen bugün 29 liraya tırmanan doların aslında 12 lira seviyesinde kalabileceğini söyleyen Aktaş şöyle yazdı:

“Eğer faizi indirerek dövizin fırlamasına yol açmasaydık ve dolar milattan önce olarak nitelediğim Ağustos 2021’den önceki 27 aydaki kadar, yani yüzde 40 artsaydı kasım ayı ortalamasında 11.89 liraydı. Hadi yuvarlayalım, 12 liraydı.”

Faiz indiriminden sonra dolar kurunda yüzde 237 artış yaşandığını belirterek, bunun maliyetinin de halkın hanesine yazıldığına dikkat çekti.

Benzin ve Motorin Daha Ucuz Olabilirdi

Araç sahiplerini cezalandırırcasına gelen akaryakıt zamlarına da değinen Aktaş, benzin ve motorinde fiyatların uluslararası piyasalara göre değişkenlik gösterdiğini ancak kâr marjları ile vergilere döviz kurundaki değişim de eklendiğinde pompanın uçtuğunu kaydetti.

Eğer faiz politikalarında hatalar yapılmasaydı geçen ayın ortalamasında benzin için 35 lira yerine 13 lira, motorin için ise 38 lira yerine 15 lira ödeme yapılacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.