Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Tartışması Alevleniyor! İTO Başkanı Avdagiç’e Tepki

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Avdagiç'in asgari ücret açıklamasına ekonomistler tepki gösterdi. Detaylar haberde...
Asgari Ücret Tartışması Alevleniyor! İTO Başkanı Avdagiç’e Tepki
HABER GİRİŞ

Yeni yıl yaklaşırken asgari ücrete yönelik açıklamalar ve tartışmalar hız kazandı. Yakın bir zamanda konuya yönelik konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’in sözleri tartışma yarattı.

Bloomberg HT yayına dün katılan Avdagiç, Türkiye’deki işletmelerin ciddi boyutta eleman açığı bulunduğunu, işten çıkarma veya işe alımlarda durağanlık sürecine girileceğini düşünmediğini söylemişti.

Bu konuda asgari ücretin mevcut politikalar ve hedeflenen enflasyon olarak dikkate alınarak kurulan dengeleri bozmayacak şekilde belirlenmesi gerektiğini aktarmıştı. Piyasanın dengesinin bozulmaması gerektiğini belirmişti. Avdagiç’in asgari ücret artışının gerçekleşen enflasyonun değil de hedeflenen enflasyona göre yapılmasını söylemesi tepkilere yol açtı.

İTO Başkanı Avdagiç’in bu açıklamasını değerlendiren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Hakan Kara, X hesabından şu paylaşımda bulundu:

Hakan Kara Asgari Ücret
Kaynak: X/@ali_hakan_kara

Bu açıklamasına ek olarak bir ülkede çalışanlar hayat pahalılığından yakınırken işverenler yüksek ücret maliyetinden şikayet ediyorsa, ortada bir verimlilik sorunu olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomist Refet Gürkaynak ise X hesabından şu açıklamada bulundu:

“Şirketleri sattıkları ürünlerin fiyatlarını da hedeflenen enflasyon oranında mı artıracaklarmış? Yoksa sadece emek için mi OVP’ye bakılaymış? (OVP’dekiler hedef değil tahmin ama onu ellemiyoruz, sonra hedef %5, asgari ücret de o kadar artsın deyiverir.)”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.