Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO’nun Asgari Ücret Talebi Piyasa Dengesine Odaklı

İTO Başkanı Avdagiç, yeni asgari ücretin OVP’de hedeflenen enflasyon oranında artırılması gerektiğini söyleyerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
İTO’nun Asgari Ücret Talebi Piyasa Dengesine Odaklı
HABER GİRİŞ

Milyonlarda çalışanın yaşam standartlarının belirlendiği askeri ücret güncellemesine ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Aralık ayı içerisinde netleşecek olan yeni asgari ücret miktarıyla ilgili İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı Şekib Avdagiç, açıklamalarda bulundu.

Hizmet İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği “Hizmet İhracat Şampiyonları” ödül töreninde konuşan Avdagiç, Türkiye’deki işletmelerin ciddi boyutta eleman açığı olduğunu bildirdi. Gelecek dönemde işten çıkarma veya işe alımlarda durağanlık sürecine girileceğini öngördü.

Kurulan Dengeler Bozulmamalı

Asgari ücretin mevcut politikalar ve hedeflenen enflasyon bazında dikkate alınarak kurulan dengeleri bozmayacak şekilde belirlenmesi gerektiğini savunarak, şöyle konuştu;

“Bu alanda tabi ki çalışanların beklentilerini bozmayacak ama piyasanın da dengesini bozmayacak şekilde karar alınmalı.”

Orta Vadeli Program’a (OVP) göre enflasyonun 2023 sonunda yüzde 65, 2024 sonunda yüzde 33, 2025 sonra yüzde 15,2 ve 2026 sonunda yüzde 8,5 olması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Şirketlerin Kredi Kartı Limitleri Kaldırılacak mı?

Avdagiç, şirketlerin kredi kartlarında limitlerin kaldırılması için Türkiye Barolar Birliği (TBB) başkanıyla bir araya geldiğinin bilgisini verdi. Piyasadaki ödeme zincirinin muhafaza edilmesi ve kopmaması için çok verimli çalışan bir sistemin bulunduğunu söyleyerek, şöyle devam etti;

“Ticaretin saatli çalışması, ödeme zincirinin kopmaması ve tahsilatlarla ilgili sıkıntının yaşanmaması için şirket kredi kartları çok önemli bir enstrümandı.”

“Yılın ilk çeyreğinde çok doğru bulmadığımız bir daralma yaşandı ve taksit sınırlandırılması getirildi.” diyen Avdagiç, çözüm önerilerini sundu.

Aradaki enflasyon artışının dikkate alınarak kredi kartı limitlerinin makul bir noktaya getirilerek taksit sayısının da mevcut politikayla çelişmeyecek şekilde arttırılmasının piyasadaki işleyişi kolaylaştıracağını ileri sürdü.

Konu hakkında TBB Başkanı Alparslan Çakar ile bir araya geldikleri vurgulayarak, konu hakkında hızlı ve etkin adımlar atıldığına ilişkin bir açıklama yaptığını belirtti.

Faiz Oranları Finansman Kullanımı için Cazip Değil

Faiz oranlarına da değinen Avdagiç, faiz oranlarının finansman kullanmak için hala cazip olmadığının altını çizdi. İşletme kredileriyle yatırım kredilerini ayrı tutmak gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu;

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artışına kadar ağırlıklı olarak finansmana erişimle ilgili sıkıntılar gündeme geliyordu. Ancak şuanda finansmana erişim konusunda göreceli olarak bir iyileşme var. Ancak finansman maliyetlerinde kayda değer bir artış görünüyor.”

Dış finansmanın şu anda günlük ticareti ve finansman ihtiyacını karşıladığını bildirerek, mevcut faiz oranlarının finansman kullanmak için hala cazip olmadığını yineledi.

Avdagiç, bundan sonra işletme kredileriyle yatırım kredilerinin ayrı tutularak buna göre yatırım kredileri için özel teşvikler oluşturulması gerektiğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.