Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Senaryolarında Yüzde 10 ila 20 Zam Var

Temmuz ayında yapılması planlanan asgari ücret düzenlemesi için Bakan Bilgin çalışmalara başladı. Zam senaryolarının detayları haberde;
Asgari Ücret Senaryolarında Yüzde 10 ila 20 Zam Var
HABER GİRİŞ

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücret zammı ile ilgili görüşmüş, Temmuz ayı için düzenleme sinyali verilmişti. Benzer şekilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de Temmuz ayını işaret ederek, “Biz emeği, çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz. Tüm çalışanların yüzünü güldürecek bir düzenlemeyi Türkiye gerçekleştirecek durumdadır” demişti.

Bu açıklamalar sonrası Asgari Ücret Tespit Komisyonu için bir tarih verilmedi ancak Sabah Gazetesi, Bakan Bilgin’in asgari ücret düzenlemesi için ilgili taraflarla toplantı yapacağını paylaştı.

Yeni düzenleme, 4 Temmuz’da açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon oranına göre şekillenecek. Alınacak kararlarda 6 aylık zam oranı baz alınacak.

Yüzde 10 ila 20 Zamma Ek SGK Priminde İndirim

Asgari ücret düzenlemesi için olası senaryolar konuşuluyor. Buna göre asgari ücrette yüzde 10 ila 20 oranlarında artış yapılması ve yaklaşık 750 lira olan SGK priminin devlet tarafından karşılanması planlıyor. Devletin karşıladığı pay dâhil edildikten sonra asgari ücretin 5 bin liraya çıkarılması düşünülüyor.

Zammın yüzde 10 olarak belirlenmesi halinde; net asgari ücret tutarı 4678,3 lira, brüt tutar 5505,4 lira olarak güncellenecek.

GCM Yatırım Banner

Zammın yüzde 20 olarak belirlenmesi halinde ise; net asgari ücret tutarı 5103,6 liraya, brüt tutar 6004,8 liraya yükselecek.

Olası bir zammın, asgari ücret üzerinde ücretle çalışanlar için de uygulanması bekleniyor.

İhbar, Kıdem Tazminatı ve Ödeneklerde de Artışa Gidilecek

Asgari ücret tutarındaki yeni güncelleme ile birlikte en düşük aylık ihbar, kıdem tazminatı ve emzirme yardımı da artacak. İşsizlik ve kısa çalışma ödeneklerinin tavan sınırı yükselecek.

Artış sonrası kıdem tazminatlarındaki hesaplama, son brüt maaş üzerinden yapılacak. İşten ayrılanlar için hesaplamada, yeni asgari ücretin brüt rakamı baz alınacak.

Ocak ayında yapılan zamla asgari ücret yüzde 50,5 oranında artarak net 4253 lira, brüt 5004 lira olmuş, gelir vergisi de kaldırılmıştı. Ancak brüt asgari ücrette 760 liralık prim kesintisi bulunuyor. Bu rakamın işverene maliyeti ise 876 lira.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.