Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret için Son Çıkış Uyarısı: SGK Ödemeleri de Zamlanacak!

Asgari ücrete Temmuz ayından itibaren uygulanacak zammın SGK’ya yapılacak ödemelere de yansıması başvuru tarihlerini kritikleştirdi. Borçlanmalarda başvuru süresi için son dönemece girildi.
Asgari Ücret için Son Çıkış Uyarısı: SGK Ödemeleri de Zamlanacak!
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği asgari ücret zammına odaklanan bir taraf da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) oldu. Asgari ücrete gelecek zam oranına göre SGK’ya ödenecek borçlanmaların da aynı oranda yükseliş gösterecek olmasının ardından SGK’ya yapılacak borçlanma başvuruları için son çıkış uyarısı geldi.

Yeni asgari ücretle birlikte askerlik borçlanması, doğum borçlanması ve yurt dışı borçlanması gibi ödemelere de zam geleceği için borçlanmaya giden vatandaşların elini çabuk tutması için zaman daraldı.

Asgari ücrete verilecek ara zam için oran tahminleri yüzde 25-40 bandında değişkenlik gösterirken, yüzde 30’luk zammın kabul görmesi halinde net asgari ücret 11.059 TL olurken, brüt tutar ise 15.287 TL’ye yükselecek.

SGK’daki borçlanma hesabında prim ödemeleri brüt asgari ücret üzerinden hesaplandığında borçlunun ödemesi gereken tutar da kayda değer artış görecek.

Kuruma yapılan askerlik ve doğum borçlanması ödemelerinde bir günlük en düşük prim tutarı, günlük asgari ücretin yüzde 32’sini oluşturuyor.

GCM Yatırım Banner

Yurt dışı borçlanmalarda ise bu oran yüzde 45’e çıkıyor. Bir günlük doğum ve askerlik borçlanma primi en düşük 106.75 TL iken en yüksek 800.625 TL olarak uygulanıyor.

Askerlik için 17 Bin 293 Lira Daha Fazla Ödenecek

Asgari ücret yüzde 30 zamlandığında ve borçlanma işlemleri Temmuz ayında yapıldığında 540 günlük askerlik süresi için ödenmesi gereken tutar 74 bin 938 lira olacak.

Ancak askerlik borçlanması için başvurusunu Haziran ayının sonuna kadar yapan biri, sadece bir gün arayla 17 bin 293 liralık maliyet artışına takılmayacak.

Çocuk Borçlanması için 69 Bin Daha Fazla Ödenecek

Emeklilik için gerekli prim şartını tamamlamak isteyen kadınlara sunulan doğum borçlanması hakkında da rakam artacak.

Buna göre en düşük prim üzerinden borçlanma yapanlar, bir çocuk için 720 gün borçlanma yaptığında 76 bin 860 lira öderken; Temmuz ayından itibaren bir çocuk için ödenmesi gereken masraf 99 bin 918 liraya çıkacak.

Sonuç olarak Haziran ayına kadar doğum borçlanması için başvuru yapmayanlar bir ay sonra bir çocuk için 23 bin 58 lira, iki çocuk için 46 bin 116 lira ve üç çocuk için 69 bin 174 lira daha fazla prim ödemek zorunda kalacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.