Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Dolardaki Yükseliş ile Ödenmeden Değer Kaybetti

Yeni yılda uygulanacak asgari ücretin netleşmesini takiben dolar yeni rekor seviyelere ulaştı. Bu durum asgari ücretin ceplere girmeden erimesine neden oldu.
Asgari Ücret Dolardaki Yükseliş ile Ödenmeden Değer Kaybetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen ay gerçekleştirilen toplantılar sonucunda asgari ücretin 2024 yılında uygulanacağı tutar açıklanmıştı. Yapılan görüşmeler sonrasında asgari ücret bu yıl için net 17 bin 2 TL olarak belirlenmişti.

Yapılan artış sonrası zamlı maaşlar Şubat ayından itibaren çalışanlara ödenecek. Bu ödemeler gerçekleşmeden asgari ücret dolar karşısında değer kaybı yaşadı. Asgari ücretin açıkladığı gün dolar karşılığı 578 dolara karşılık geliyordu.

Dolar kuru dün 30 TL seviyesini aştı ve bu durum sonrası asgari ücret 12 dolar değer kaybı yaşadı. Bu kayıp Türk lirası bazında 360 TL olarak gerçekleşti. Euro kurunun 33 TL’yi aşması sonrası brüt asgari ücrette 10 euro kayıp yaşandı.

Döviz kurlarındaki artış enflasyon rakamlarında doğrudan etkili oluyor ve bu durum asgari ücretli çalışanların alım gücünün azalmasına neden oluyor. Geçen yılın Haziran ayında yapılan ara zam ile asgari ücret net 11 bin 402 TL olarak belirlenmişti. O dönem ücret dolar bazında 483 dolara karşılık geliyordu.

Türkiye brüt asgari ücret bazında Avrupa’da en düşük beşinci ülke konumunda yer alıyor. Bu sıralamada Türkiye’yi Romanya, Karadağ, Bulgaristan ve Arnavutluk takip ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.