Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret 2024’te Ne Kadar Olacak? O İsim Açıkladı

Yeni yıl yaklaşırken merak edilenlerden biri de asgari ücrete gelecek zam oranı oldu. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş’tan çarpıcı bir tahmin geldi. Detaylar haberde...
Asgari Ücret 2024’te Ne Kadar Olacak? O İsim Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Vatandaş yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağını bekliyor. Yetkililerden sinyaller gelirken konunun uzmanlarından ise tahminler geliyor. Yakın bir zamanda asgari ücret için en güçlü tahminleri açıklayan Ekonomist Muhammet Bayram’dan sonra Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş’un değerlendirmesi dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın memur ve memur emeklilerine yüzde 50 civarında bir zam yapılacağına dair açıklamalarını hatırlatan Kurtuluş, asgari ücret için çarpıcı tahminde bulundu.

Mali Müşavir Kurtuluş, Bakan Işıkhan’ın yüzde 38 civarında SSK ve Bağkur emeklilerine zam yapılacağını tahmininin enflasyon farkı olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mutlaka refah payı artışı yapacağını söyledi.

Bu hesaplamalar doğrultusunda, SSK ve Bağkur emeklilerine yapılacak zammın, asgari ücretliye yapılacak zammın yüzde 50 civarında olacağı düşüncesinde olduklarını dile getirdi.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücrete yönelik beklentilerinin geçerliliğini koruduğunu belirten Kurtuluş, “Enflasyonun üzerinde bir artış yapılacağı kanaatindeyiz. Daha önce de belirttiğim gibi refah payı beklentisi ile birlikte yüzde 50 civarında bir artış olacaktır. 17 bin 104 TL civarında bir asgari ücretin belirleneceği kanaatindeyiz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Yüzde 50 oranında artış olması durumunda en düşük SSK, Bağkur emeklisinin maaşının 7 bin 500 TL’den 11 bin 250 TL’ye çıkmasını öngördüklerini bildirdi.

Memur Emeklisine Kötü Haber

Bunun yanında en düşük memur emeklisi maaşının ise yüzde 50 oranında artış ile 9 bin 876 TL’den 14 bin 814 TL’ye yükselmesini beklediklerini dile getirdi.

SSK, Bağkur ve asgari ücretliler için mutlaka bir refah payı düzenlemesi olacağını fakat memur emeklilerine belki böyle bir dokunuş olmayabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın