Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan’dan 74,6 Milyon Dolarlık Anlaşma

Savunma sanayinin en büyük şirketlerinden biri olan Aselsan, uluslararası bir müşterisi ile milyon dolarlık satış sözleşmesi imzaladı. Detaylar haberde...
Aselsan’dan 74,6 Milyon Dolarlık Anlaşma
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yeni iş ilişkisi hakkında açıklama yaptı.

Aselsan tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“ASELSAN uluslararası bir müşterisi ile savunma sistemlerini kapsayan ve toplam bedeli 74.557.000 dolar tutarında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalamıştır.”

Söz konusu açıklamada yeni iş ilişkisinin ortaklık faaliyetlerine etkisi “Şirketin cirosunu olumlu etkileyecektir” şeklinde açıklandı.

İş ilişkisinin başlamasının ön görüldüğü tarih ise 12 Ocak 2023 olarak belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Aselsan Grafiği Paratic Piyasalar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirket tarafından yapılan bu açıklama sonrasında (ASELS) kodlu hisselerine göz attığımızda saat 10:50’den itibaren en yüksek 57,6’yı, en düşük  56,5’i gördü.

Saat 11:37’den itibaren ise yüzde 1,16’lık artış ile 56,55’den işlem gördü.

Aselsan’ın hisselerinde aylık bazda yüzde 0,27’lik  ve yıllık bazda yüzde 133,86’lık artış saptandı. Bunun aksine haftalık bazda yüzde 10,10’luk azalma kaydedildi.

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi şirketi olan Aselsan, geçtiğimiz hafta satış sözleşmesi hakkında açıklama yapmıştı.
Buna göre şirket uluslararası bir müşterisi ile 59 milyon 368 bin 579 euroluk sözleşme imzaladığını duyurmuştu.

Aselsan Hakkında

Aselsan’ın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılanması için 1975 yılında kuruldu.

Şirketin hisselerinin yüzde 74,20’sinin TSKGV’ye ait olduğu, yüzde 25,80’lik kısmının ise Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gördüğü belirtildi.

Aselsan, çok geniş ürün yelpazesini şu şekilde açıkladı:

“Haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, kara, deniz ve silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojileri.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın