Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASELSAN Rüzgar Türbinlerini Göreve Hazırlıyor

Savunma sanayi şirketi ASELSAN, Türkiye'nin ilk yerli rüzgar türbinlerini göreve hazırlıyor. Detaylar haberde...
ASELSAN Rüzgar Türbinlerini Göreve Hazırlıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi şirketi Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. yenilenebilir enerji alanındaki teknolojik dışa bağımlılığı sonlandırmak amacıyla çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda şirket Türkiye’nin en yüksek yerlilik oranına sahip rüzgar türbinlerini göreve hazırlıyor.

ASELSAN, 25-28 Temmuz’da İstanbul’da düzenlenecek 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2023), birçok alandaki yeteneğini yerli ve yabancı ziyaretçilerle paylaşacak.

Şirketin, yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalar kapsamında yoğunlaştığı alanlardan birini rüzgar türbinleri oluşturuyor.
Söz konusu rüzgar türbinlerinde jeneratör, güç dönüştürücü, kontrol sistemi yazılımları ve SCADA sistemi kullanılacak.

akiye’nin ilk yerli rüzgar türbini 4,3 megavat güç kapasitesinde olacak. Elektrik Üretim AŞ ile imzaladığı sözleşme kapsamında 100 metre kule yüksekliğine ve 136 metre rotor çapına sahip olacak.

Söz konusu 2 rüzgar türbinini Alaçatı Rüzgar Enerji Santralı (RES) sahasında kurup, devreye alacak.

GCM Yatırım Banner

Rüzgar türbinleri geliştirilen ürünler ve yerli tedarik zincirinin kullanımıyla bugüne kadar Türkiye’de kurulumu yapılacak en yüksek yerlilik oranına sahip.

Şirketin, rüzgar türbinlerini 2024’ün ikinci yarısında sahada kurmayı planlıyor. Bu gelişmelerin öncesinde Kalyon Holding, Nisan ayında ASELSAN ile ile rüzgar türbini üretme kararı verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.