Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan ve Kalyon Holding Anlaştı! İmzalar Atılacak

Kalyon Holding ve savunma sanayi şirketi Aselsan yüzde 70 yerlilikle rüzgar türbini üretecek. Detaylar haberde...
Aselsan ve Kalyon Holding Anlaştı! İmzalar Atılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İnşaat sektöründe hizmet vermek amacıyla kurulan, günümüzde enerjiden pencere sistemlerine birçok alanda hizmet sağlayan Kalyon Holding, Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi şirketi Aselsan ile rüzgar türbini üretmeye karar verdi. Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu konuya dair açıklamada bulundu.

Kalyoncu, güneş paneli üretiminde yakaladıkları yüksek standart ve kaliteyi rüzgar türbinleri için de hedeflediklerini belirterek, bu konuda ilk önce yabancı firmalar ile görüştüklerini sonra Aselsan ile görüşüp rüzgar türbini üretmeye karar verdiklerini kaydetti.

“2 Yıl Sonra İlk Türbinleri Kurmayı Planlıyoruz”

Türkiye’de altyapının yerli rüzgar türbini üretimi için uygun olduğunu vurguladı. Aselsan türbinin şanzıman kısmı üzerinde anlaşma yapıldığını söyledi. Gelecek hafta imzaların atılacağını belirten Kalyoncu, yüzde 70 yerlilikle rüzgar türbini üretmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Kalyoncu, türbin kapasitesinin 5 megavatın üzerinde olacağını, Ankara, İzmir ve İstanbul’da fabrika kuracaklarını, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) rüzgar ihalesinin tamamlanmasına 4 yıl olduğunu fakat 2 yıl sonra ilk türbinleri kurmayı planladıklarını ifade etti.

Rüzgar türbininin şanzımanın helikopter şanzımanına benzediğini vurgulayan Kalyoncu, Aselsan’ın bu konuda çok başarılı olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.