Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan Rotayı Belirledi! Hedef: NATO İhaleleri ve Doğru Avrupa

Aselsan Genel Müdürü Ahmet Akyol, şirketin 2024 stratejileri hakkında konuşarak NATO ihaleleri için özel bir birim kurduklarını dile getirdi. Detaylar haberde...
Aselsan Rotayı Belirledi! Hedef: NATO İhaleleri ve Doğru Avrupa
HABER GİRİŞ

Savunma sanayi şirketi Aselsan Genel Müdürü Ahmet Akyol, Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı’na katıldı. Şirket hakkında önemli açıklamalarda bulunan Akyol, yeni hedeflere yönelik konuştu.

Aselsan Genel Müdürü Akyol, şirketin geliştirdiği sistemler ile savunma sanayi sektörünün katma değeri yüksek ihracat yapmasının önünü açtıklarına dikkati çekti.

Küresel bir şirket haline dönüştüklerini dünya genelinde önemli savunma sanayi firmalarının listelendiği ligde Türkiye’yi temsil eden en yukarıdaki firma olduklarını söyledi.

Geçen yıl şirketin 601 milyon dolarlık yeni sözleşme imzaladığını aktardı. Bunun Aselsan’ın bugüne kadar ulaştığı en yüksek rakam olduğunu bildirdi. Dört yeni ülkeye ihracat yapma imkanı yakaladıklarını aktardı.

Akyol, 2024 stratejileri hakkında konuşarak alanında en iddialı ürün yapmak, dünyada kendi segmentinde en azından ilk 3’te olmak, ihracat odaklı büyüyen ve yeni konseptler yaparak dünyada fark yaratan bir anlayışı uygulamak olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

“NATO İhaleleri için Özel Bir Birim Kurduk”

Şirket içinde NATO ihaleleri içinde özel bir birim kurduklarını anlattı. NATO’nun bütün birimleriyle çalıştıklarını bildiren Akyol, “Bu sene Savunma Sanayii Başkanlığımızın koordinasyonuyla NATO’ya yöneldik. Bütün dünyadaki en yüksek standartların olduğu NATO’da ihalelere giriyoruz. NATO standartlarında dünyadaki sayılı firmalarla yarışacak pozisyona girmek bir süreçti ve bu süreci Türkiye başardı.” dedi.

Bunun yanında Ukrayna-Rusya savaşı ile Doğu Avrupa’da askeri harcamalarda artış olduğunu belirtti. Doğu Avrupa’yı önümüzdeki dönemde geleneksel ihracat pazarları içinde yeni bir alan olarak gördüklerini dile getirdi.

Ayrıca şirket çalışanları hakkında bilgi veren Akyol, 10 bin 600 kişinin çalıştığını ve bu çalışanların yüzde 60’tan fazlasının mühendis olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın