Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASELSAN O Proje ile Azerbaycan’da Faaliyete Başladı

ASELSAN, Azerbaycan’da geliştirdiği akıllı trafik çözümleri projesinin ana kontrol merkezini faaliyete başlattı. Projeye ilişkin detaylar haberde;
ASELSAN O Proje ile Azerbaycan’da Faaliyete Başladı
HABER GİRİŞ

ASELSAN’ın Bakü-Guba-Rusya sınırı kara yolunun Tağıyev kasabası yakınlarında kurduğu Araç Tespit ve Yüksek Hızda Ağırlık Ölçüm Sistemi Projesi Ana Kontrol Merkezi’nin faaliyete başladığı açıklandı.

Azerbaycan’da başlatılan söz konusu projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunun Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, yolların güvenliğinde araçların kuralla uyup uymadığının kontrol edilmesinin önemine vurguda bulundu.

ASELSAN’ın ağırlık kontrolünden karbon salınımına kadar sensörleri olan bir sistemi hayata geçirdiğine işaret ederek, şirketin Azerbaycan’da dünyadaki gelişmelere uygun inovatif çözümler üreterek var olduğunu bildirdi.

Karabağ’daki Tüm Yollara Türk Şirketleri Hakim

Türkiye’nin her alanında ASELSAN’ın varlık gösterdiğini vurgulayan Bağcı, şirketin Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ve Azerbaycan Karayolları Devlet Ajansıyla birlikte projeyi hayata geçirdiğini kaydetti.

Karabağ’daki tüm yolları Türk şirketleriyle Azerbaycan şirketlerinin birlikte yaptığını anımsatarak, şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Sadece yolları yapan ülke değiliz. Şimdi yolların kontrolünün de teknik olarak sağlayan mekanizmayı bir Türk şirketinin yapıyor olması bizim için ayrı bir öneme sahiptir. Türkiye’nin akademik, özel sektör, kamu sektörü tecrübesini Azerbaycan ile paylaşmaya hazırız.”

Modern Yollar Yapıldı

Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Rahman Hümmetov da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Azerbaycan genelinde çok modern yolların yapıldığını dile getiren Hümmetov, Karabağ dahil farklı bölgelerde zorlu alt yapıların inşa edildiğini belirtti.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Hümmetov’ın, ana kontrol merkezince toplanan bilgilerin İçişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlarla paylaşıldığını dile getirdiğini aktardı.

Hümmetov, “Söz konusu projeler, beraberinde yolların güvenliği konusunu da gündeme getirdi. Bakanlık olarak son yıllarda Azerbaycan Karayolları Devlet Ajansı ve bazı şirketlerle beraber son teknolojiler kullanarak araçların ağırlık ve boyut kontrollerini yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu kontrollerin şu an 3 noktada yapıldığını paylaşarak, Kontrol Merkezi’nin de devreye girmesiyle ülkenin tüm önemli otoyollarının korunmasının sağlanacağını öngördü.

ASELSAN Bakü Genel Müdürü Özgür Kurum ise ASELSAN’ın kritik teknolojilerin millileştirilmesi ve yerli hale getirilmesinde çalışmalarına devam edeceğini söyledi. ASELSAN’ın milli teknoloji hamlesinde hem Türkiye’nin hem de Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğinin de altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.