Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan Neden Düşüyor? Hisseye Düzeltme mi Geldi?

Borsa İstanbul pozitif bir ivmeyle ilerlerken Aselsan'ın yüzde 2'i aşan düşüşü dikkat çekti. Hisselere düzeltme mi geldi, yoksa düşüş öncüsü hareket mi?
Aselsan Neden Düşüyor? Hisseye Düzeltme mi Geldi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul haftaya güçlü bir başlangıç yaparken yükselişini bugünkü işlemlere de taşımayı başardı. Geçen haftaki işlemleri 7705 puandan tamamlayan endeks, yeni haftaya yükselişle başladıktan sonra bugün 7920 puana kadar yükseldi. Ancak devamında hafif bir geri çekilmeye sahne olan BIST 100 endeksinde kâr satışlarının etkisi görülüyor.

Aselsan ise bugünkü işlemlerde yüzde 2’yi aşan kayıpla işlem görmesi sonucunda dikkat çekti. Hisseyi negatif yönde etkileyecek bir gelişme dikkat çekmezken görülen geri çekilmenin nedeni merak edildi. Aselsan neden düşüyor diye araştırdığımızda ise bir tarafın ‘düzeltme yapıyor’ başka tarafın ‘endeks de düşüşe geçecek’ dediğini gördük.

Aselsan hisseleri (ASELS) TSİ 14:45 sularında yüzde 1,94 düşüşle 43,5 liradan işlem görüyor.
ASELS Hisse Fiyatı - 07.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler geçen haftaki işlemleri 43,42 liradan tamamladıktan sonra yeni haftaya güçlü yükselişle başladı ve açılıştan dakikalar sonra 45,02 liraya tırmandı. Daha sonra hafif gevşeyen hisseler, bugünkü işlemlere de pozitif başladı. 44,34 liradan işleme açılan hisseler 44,64 liraya yükseldikten sonra yeniden hızla gerilemeye başladı. 43,14 liraya kadar gevşeyen hisseler, hafta başında elde ettiği getirileri sildi.

Aselsan hisseleri geçen haftanın aynı gününe göre yüzde 3,82 kazanç gösterirken, geçen ayın aynı gününe göre yüzde 6,26 yükseliş gösterdi. Yıllık bazda ise yüzde 150’ye yakın kazanca işaret ediyor. BIST 100 endeksinin getirilere baktığımızda haftalık yüzde 1,71 kazanç, aylık yüzde 7,33 kayıp ve yıllık yüzde 86,02 kazanca işaret ediyor.

Matriks verilerine göre baktığımızda da BoFA’nın 54,2 milyon liralık Aselsan hissesi sattığı dikkat çekiyor.
BOFA Aselsan Satışı
Kaynak: Matriks

Endeks üstü getiri sağlayan hisseler, 7 Ekim’deki savaşla birlikte BIST 100’de başlayan düşüşten etkilenmedi. Üstelik savaş etkisiyle yükseliş gösteren Aselsan hisseleri 3Ç23 bilançosunda da güçlü bir tablo ortaya koymuştu. Bilanço sonrasında aracı kurumlar hedef fiyat yükseltirken, en düşük 12 aylık hedef 51 lira düzeyinde kalmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın