Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Şirket Şaşırtmadı! Hedef Fiyatlar Yükseltiliyor

Türkiye'nin önde gelen isimlerinden olan Aselsan, 3Ç23 bilançosu sonrasında şaşırtmadı ve yatırım kuruluşları hedef fiyatları yukarı çekmeye başladı:
O Şirket Şaşırtmadı! Hedef Fiyatlar Yükseltiliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin parmakla gösterilen nadide şirketi Aselsan 2023 yılının üçüncü çeyrek bilançosuyla beklentiyi fazlasıyla karşıladı. Yatırımcısını üzmeyen şirket, beklenti üstü net kâr açıklarken, bugün yatırım kuruluşları art arda hedef fiyat yükselterek, tavsiyelerini güncellemeye başladı.

Aselsan yılın üçüncü çeyreğinde piyasa beklentisinin yüzde 43 üzerinde 4,388 milyon lira net kâr açıkladı. Yıllık bazda net kâr yüzde 124 artarken, konsolide gelir 14,000 milyon lira ile piyasa beklentisinin yüzde 13 üstünde gerçekleşti ve yıllık yüzde 103 artışa işaret etti. Yıllık bazda üçüncü çeyrekte 712 milyon lira net finansal gider açıklayan Aselsan FVAÖK’te yıllık yüzde 97 artış net kâr artışında etkili oldu.

Yılın ilk 9 ayına ait net kârı ise yıllık yüzde 69 artışla 9,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Satışlar geçen yılın 9 ayına göre yüzde 81 artışla 32 milyar liraya yükselirken, brüt kârı yüzde 75 artışla 9,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Beklentiyi aşan bilanço sonrasında Aselsan hisseleri (ASELS) bugünkü işlemlerde TSİ 10:50 sularında yüzde 0,44 düşüşle 41,18 lirada geziyor.
Aselsan Fiyatı - 01.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler tüm zamanların zirvesine yakın gezmeye devam ediyor. 9 Ekim gününde 44,34 liraya kadar yükselerek rekor kıran Aselsan, 40 lira sınırında gezmeye başladı. Hisseler geçen haftanın ortasına göre yüzde 2,05 daha düşük seviyede gezerken, Ekim ayında yüzde 0,69 yükseliş gösterdi.

Bilanço sonrasında yatırım kuruluşları Aselsan hisselerinde hedef fiyat yükseltmesine gitti. İşte bu kurumlardan bazıları:

GCM Yatırım Banner

Garanti BBVA – Hedef Fiyatı 56,20 TL’ye Yükseltti

Garanti BBVA Yatırım bugün yayımladığı raporunda Aselsan hisselerinin beklenti üstü net kârına dikkat çekerken, FVAÖK marjının beklentilerin altında geldiğini belirtti. Bu nedenle bilançonun hisselere etkisinin nötr olacağını tahmin etti.

12 aylık hedef fiyatını 47,60 liradan 56,20 liraya yükselten kurum, tavsiyesini Endekse Paralel Getiri’den Endeks Üstü Getiri olarak değiştirdi. Son çeyrekte ise proje teslimatları nedeniyle gelir ve operasyonel kârlılığında güçlü büyüme kaydetmesini beklediklerini ifade ettiler.

Vakıf Yatırım – Hedef Fiyatı 55,2 TL’ye Yükseltti

Aselsan’ın 3Ç23 bilançosunun, net kâr tarafında beklentileri aştığını belirten Vakıf Yatırım, FAVÖK’ün beklentilerin hafif altında gerçekleştiğine dikkat çekti. Ekim ayı boyunca şirket hisselerinin endeksten yüzde 12,4 oranında pozitif ayrıştığını ifade eden kurum, son 3 aylık dönemde yüzde 6,4 pozitif ayrıştığını söyledi.

Vakıf Yatırım Aselsan Yorumları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bilanço sonrasında hisse başına hedef fiyatı 55,2 liraya yükselttiğini açıklayan kurum, kısa vadede Endekse Paralel Getiri önerisini koruduklarını belirtti. Uzun vadede ise TUT olan tavsiyelerini AL olarak revize ettiklerini duyurdu.

Şeker Yatırım – Hedef Fiyatı 55 TL’ye Yükseltti

Şeker Yatırım tarafından yayımlanan raporda ise Aselsan’nın üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 124 net kâr artışı göstermesine dikkat çekildi. Piyasanın bilançoya pozitif tepki vermesini beklediğini açıklayan kurum, hedef fiyatı 47,5 liradan 55 liraya yükselttiklerini duyurdu.

Kurum, “Aselsan’ın hedef pay fiyatımız cari pay fiyatına göre %33 prim potansiyeli taşımaktadır. Öte yandan Şirket payları yıl başından bu yana %33 yükselirken BİST’e göre relatif olarak %2.5 altında işlem gördü,” ifadelerini kullandı.

Halk Yatırım – Hedef Fiyatı 51,34 TL’ye Yükseltti

Halk Yatırım Aselsan 3Ç23 bilançosunun piyasa beklentilerini aşan sonuçlar göstermesine karşılık, net borçtaki artış ve FAVÖK marjının piyasa beklentilerini karşılamaması nedeniyle hisselere sınırlı negatif etkisi olacağını belirtti.

Bugün yayımladığı raporda kurum, 12 aylık hedef fiyatı 41,34 TL’den 51,34 TL’ye yükselttiklerini belirtirken, AL olan tavsiyelerini TUT’a çevirdiklerini duyurdu. Kurum, “Operasyonel karlılıktaki zayıflama ve net borçta yıllık bazda görülen %92’lik artış nedeniyle temkinli duruş sergilemeyi tercih ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Ak Yatırım – Hedef Fiyatı 58,60 TL’ye Yükseltti

Ak Yatırım, Aselsan net kârının güçlü kur farkı gelirleri nedeniyle beklentileri aştığına dikkat çekti. Net borç seviyesinin yüzde 6 artarak 14,7 milyar liraya yükseldiğini belirten Ak Yatırım, “Güçlü sonuçlara rağmen, avanslardaki artış sınırlı kaldı. Yönetimin FAVÖK beklentisi 2023E 12.8x FD/FAVÖK’e işaret ediyor ve bu da 10 yıllık ortalamaya %10 iskontoya işaret ediyor,” ifadelerini kullandı.

Ak Yatırım ASELS Tahminleri
Kaynak: Ak Yatırım

12 aylık hedef fiyatı 49,8 liradan 58,60 liraya yükselten kurum, tavsiyesini Nötr düzeyinden Endeks Üzeri Getiri’ye yükselttiklerini de açıkladı.

Oyak Yatırım – Hedef Fiyatı 54 TL’ye Yükseltti

Oyak Yatırım da net kârın beklentilerin üzerinde gelmesine karşın FAVÖK’ün beklentilerin hafif altında kalmasına dikkat çekti. Marjlarda yıllık bazda sınırlı daralmanın söz konusu olduğunu vurguladı. Kurum bakiye siparişlerin 10,8 milyar dolara ulaştığını ve yakın geçmişte en yüksek bakiye sipariş tutarına ulaşmasının olumlu olduğunu belirtti.

Hedef fiyatı 45,15 liradan 54 liraya yükselttiğini açıklayan Oyak Yatırım, tavsiyesini Endekse Paralel Getiri olarak sürdürme kararı aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.