Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan Kurumsal Yönetim Derecelendirmesinde En İyi Kategoride

SAHA Kurumsal Yönetim ve Derecelendirme Hizmetleri, Aselsan’ın kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirmesinin dönem revizyonunu yaptı.
Aselsan Kurumsal Yönetim Derecelendirmesinde En İyi Kategoride
HABER GİRİŞ

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirmesi açıklandı. SAHA Kurumsal Yönetim ve Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. ile Aselsan arasında yapılmış olan sözleşme uyarınca, Aselsan’ın kurumsal yönetim derecelendirme notu 9,34 (93,39) olarak revize edildi.

Bu değerin 10 Aralık 2021 tarihinde yapılan derecelendirmede 9,35 olduğu belirtildi. SAHA Kurumsal Yönetim ve Derecelendirme Hizmetleri, Sermaye Piyasasında Derecelendirme Faaliyeti ve Derecelendirme Kuruluşlarına  İlişkin Esaslar Tebliği kapsamında yetkilendirilmiş olup, yılık olarak dünya kurumsal yönetim endeksini yayımladığı belirtildi.

Söz konusu endeksin ülkeleri kurumsal yönetim prensiplerine uyma düzeylerinin yanında, kurumsal yönetimle ilgili kurumlarının gelişmişlik düzeylerine göre de sıralandırıldığı açıklandı.

Aselsan SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne Büyük Ölçüde Uyum Sağlıyor

Aselsan SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne Büyük Ölçüde Uyum Sağlıyor
Kaynak: KAP

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan raporda, Aselsan’ın aldığı notun SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne büyük ölçüde uyum sağladığı, yönetim ve iç kontrol mekanizmalarını etkin bir şekilde oluşturup işlettiği, kurumsal yönetim risklerinin çoğunu tespit ederek aktif şekilde yönettiğini gösterdiği belirtildi.

Bunların yanında söz konusu notların pay ve menfaat sahiplerinin haklarının adil şekilde gözetildiği, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık faaliyetlerinin en üst düzeyde olduğu ve yönetim kurulunun yapı ve işleyişinin en iyi uygulama kategorisinde olduğu anlamına geldiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Genel notta yüzde 25 ağırlığı olanlardan pay sahipleri notu 89,59, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık 98,72 değerinde açıklandı.

Yüzde 15’lik payı olan menfaat sahipleri notu 99,17, yüzde 35 payı olan yönetim kurulu notu ise 89,82 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.