Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan Bilançosu Sonrası 2 Kurumdan Fiyat Güncellemesi Geldi

Vakıf Yatırım Aselsan bilançosu sonrası hisse başı hedef fiyatı yukarı yönde revize ederken, bir diğer kurum değişiklik yapmadı.
Aselsan Bilançosu Sonrası 2 Kurumdan Fiyat Güncellemesi Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’un en çok işlem gören ve yatırımcıların en çok tercih ettiği şirketlerden olan Aselsan için iki aracı kurumdan değerlendirme geldi. Aselsan, 2023’ün ilk yarısında 5,4 milyar TL net dönem karı bildirdi. İkinci çeyrekte ise 3,2 milyar TL net kar açıkladı.

AkInvestment tarafında yapılan değerlendirmede negatif sapmanın temel olarak kur farkı giderlerinin beklentileri aşmasından kaynaklandığı belirtildi. Şirketin cirosu yılık bazda yüzde 51 artışla 9,8 milyar TL oldu. 6 aylık ciro 18 milyar TL’yi geçti.

AkInvestment, ASELS hisse senedi için hedef fiyatı 93 TL olarak korurken, endeks üstü getiri tavsiyesini nötr olarak güncelledi.

Kurum açıklamasında, “Net karın beklentilerin oldukça altında gerçekleşmesi ve net borç seviyesinin tarihi yükseklere ulaşması sebebiyle sonuçlara piyasa tepkisinin negatif olacağını düşünüyoruz. Fakat, mega projelerin kazanımından elde edilebilecek potansiyel avanslar ile birlikte net borç ve bakiye sipariş seviyesinde önümüzdeki çeyrek önemli toparlanma bekliyoruz.” ifadesine yer verildi.

Vakıf Yatırım Aselsan Hedef Fiyatı Yükseltti

Vakıf Yatırım, şirketin açıkladığı net karın beklentilerinin üzerinde olduğunu belirtti. Şirketin 2Ç23 finansallarının operasyonel tarafta beklentilere paralel gerçekleştiği, net kar performansının ise piyasa beklentilerinin altında kaldığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Finansallar öncesinde son bir ayda şirket hisselerinin endeksten yüzde 4,9 negatif, son üç ayda yüzde 14,1 pozitif ayrıştığına dikkat çekildi.

Açıklanan bilançonun ardından Aselsan hissesi için hedef fiyatın 54,44 TL seviyesinden 85,7 TL seviyesine yükseltildiği belirtildi.

Kısa vadeli endekse paralel getiri tavsiyesi ise “tut” olarak revize edildi.

ASELS hisseleri an itibarıyla yüzde 4,3 ekside 75,6 liradan işlem görüyor. Hisseler yıllık bazda yatırımcısına yüzde 210 getiri sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.