Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arpa ve Buğday Alımlarında 15 Şehre Yeni Tarih Verildi!

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 15 ilin belirlenen ilçelerinde hububat alım primi desteği ödemesinin tarihi uzatıldı. İşte detaylar,
Arpa ve Buğday Alımlarında 15 Şehre Yeni Tarih Verildi!
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı, iklimsel faktörlerden kaynaklı hasat yapamayan üreticilerin mağduriyet yaşamaması için Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) prim desteklerinin süresini 21 Eylül’e kadar uzattığını duyurdu.

Yoğun yağışlar nedeniyle buğday ve arpa hasadı Haziran ayında ertelenmişti. Hasada geç başlayan üreticilerin mağduriyetleri göz önüne alındığında belirlenen il ve ilçelerde prim desteğine ilişkin yeni karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Önceki karar kapsamında hububat alımında prim desteği ödemeleri için verilen tarih bugün sonlanıyordu.

Şimdi ise Bolu, Çankırı, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Kayseri, Muş, Sivas, Yozgat ve Van’ın belirlenen ilçelerinde hasat dönemi 6 Haziran-21 Eylül arasında olarak değiştirildi.

21 Eylül 2022 Tarihine Kadar Alımları Uzatılan İller
KAYNAK: RESMİ GAZETE

Diğer ilçeler için 6 Haziran-1 Eylül arası hasat dönemi kabul edilecek ve TMO’ya buğday ve arpa satışlarını gösteren alım satım belgesi dikkate alınarak prim desteği verilecek.

GCM Yatırım Banner

Lisanslı depolar üzerinden elektronik ürün senedi (ELÜS) ile yapılan alımlarda takas işlemlerinden kaynaklanan gecikme durumunda, TMO tarafından uygun görülen ELÜS alım satım belgeleri değerlendirilecek.

Gecikme duyurumunda, kararda belirtilen yerlerden 21 Eylül’e diğer il ve ilçelerden ise 1 Eylül’e kadar belirlenen lisanslı depolardan, TMO’ya satış onayı veren üreticilerden yapılacak alımlar için son tarih 30 Eylül olarak verildi.

Desteklemeden faydalanmak isteyen çiftçilerin hububat alım satım belgeleriyle birlikte 30 Eylül’e kadar çiftçi kayıt sisteminden kayıtlı bulunduğu il ve ilçe müdürlüğüne müracaat etmeleri gerektiği eklendi.

Hububat Alımlarındaki Fiyatlandırma

30 Haziran’da yapılan duyuruda hububat alım primlerinden üreticilerin yararlanabilmesi için ürünlerin en geç 1 Eylül 2022’e kadar teslim edilmesi gerektiği aktarılmıştı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, hububat alım primlerinin buğday için ton başına bin lira, arpa için ise 500 lira olacağını paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın