Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arjantin Ekonomideki Düşüşü Duraklatmak için Çin ile Görüşüyor

Enflasyondaki artan seyri ve para biriminde yaşanan düşüşü durdurmaya çalışan Arjantin, swap anlaşması için Çin’e yöneldi. Detaylar haberde…
Arjantin Ekonomideki Düşüşü Duraklatmak için Çin ile Görüşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Enflasyon oranı fırladığı için geçen yıl 950 baz puan faiz artırdığı ve bu yıl para biriminde çöküş yaşadığı haberlerine konu olan Arjantin, çözüm yolu olarak tercih ettiği swap anlaşmasına yoğunluk verdi.

Arjantin hükümeti, Çin ile daha önce kurduğu swap anlaşmasında miktarı artırmak için görüşmeleri hızlandırdı.

Hükümet kaynaklarının aktardığı bilgiye göre Çin’e yakınlık gösteren ekonomi yönetimi, Arjantin pesosunda yaşanabilecek yeni satış dalgasının önüne set çekmek için swap ağını büyütmeyi planlıyor.

Bu amaçla haftaya Pekin’e gitmeye hazırlanan Arjantin Ekonomi Bakanı Sergio Massa, swap anlaşmasının yenilenmesi meselesini görüşecek.

29 Mayıs Pazartesi günü yapılacak görüşmede, Arjantin ile Çin arasındaki 130 milyar yuanlık tutarın yukarı çıkarılması planı ele alınacak.

2009 yılında iki ülke arasında imzalanan ilk swap anlaşmasının büyüklüğü 9,9 milyar dolara karşılık gelen 70 milyar yuan seviyelerinde olmuş, 2020 yılına gelindiğinde seviye 130 milyar yuana yükseltilmişti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu