Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arçelik Rusya Merkezli İki Firmayı Satın Aldı

Arçelik, iki Rus şirketin hisselerinin tamamını almak için Whirlpool ile sözleşme imzaladı. Detaylar haberde;
Arçelik Rusya Merkezli İki Firmayı Satın Aldı
HABER GİRİŞ

Arçelik Anonim Şirketi, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbeycan, Kazakistan, Belarus ve Moğoliastan’da faaliyet gösteren Indesit JSC ve Whirlpool LLC firmalarının hisselerini aldığını açıkladı.

Konuyla ilgili Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklama metni yayımlandı.

Rusya merkezli firmaların hisselerinin tamamının alımı için Whirlpool ile sözleşme imzalandığı duyuruldu. Satın alma bedelinin 10 yıl boyunca yıllık olarak hesaplanacağı aktarıldı.

Bu hesaplamada yıllık ödemelerin performansa dayalı olarak belirleneceği ve sürecin sonunda satın alma bedelinde üst sınırın yaklaşık 220 milyon Euro olarak tahmin edildiği bildirildi.

Açıklamanın devamı şöyle:

GCM Yatırım Banner

“Onuncu yıl itibariyle hesaplanan fakat henüz koşulların sağlanamaması nedeniyle tahakkuk etmemiş hisse alım bedeli, bu tutarla sınırlı olmak üzere ilave 5 yıl sürede koşulların oluşması halinde tahakkuk ederek ödenecektir. ”

Ayrıca satın alınan şirketlerle birlikte transfer olacak “Stinol”, “Indesit” ve “Hotpoint” grubu markaların da ilgili ülkelerde kullanılacağı açıklandı.

KAP açıklamasına göre, Indesit JSC ve Whirlpool LLC firmalarının Rusya’daki Lipetsk kentinde soğutucu ile çamaşır makinası üretimi yapılan toplamda 2,8 milyon adet kapasiteli üretim tesisleri ve yaklaşık 2.500 çalışanı bulunuyor.

Arçelik, Ocak ayının başında finansal raporunu ve 2021 mali yıl sonuçlarını açıklamış, 2021’in dördüncü çeyreğinde güçlü gelir artışına sahip olduğunu duyurmuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Haziran ayında açıkladığı “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2021” araştırmasının sonuçlarına göre ise firma, en yüksek ihracat yapan ilk 10 firma arasına girerek 6. sırada yer almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.