Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arçelik Hisseleri Bu Haberle Birlikte Yükselişe Geçti

AB Komisyonu, Arçelik'in Whirlpool'un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki ev aletleri faaliyetlerini satın almasını onayladığını duyurdu. Detaylar haberde;
Arçelik Hisseleri Bu Haberle Birlikte Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği Komisyonu, Türk beyaz eşya üreticisi Arçelik A.Ş.’nin (ARCLK) Whirlpool Corporation’ın (WHR) Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki ev aletleri faaliyetlerini satın almasını onayladığını duyurdu. Açıklamanın ardından ARCLK hisseleri yükselişe geçti.

Yapılan açıklamada, Birlik şirket birleşme kuralları çerçevesinde, ABD şirketi Whirlpool Corporation’ın Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’daki ev aletleri işlemlerinin tek kontrolünün Türkiye’den Arçelik A.Ş. tarafından devralınmasının onaylandığı bilgisi verildi.

Özellikle her iki tarafın da faaliyet gösterdiği Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde alternatif tedarikçilerin varlığı dikkate alındığında işlemin rekabet endişesi yaratmayacağı sonucuna varıldığı ifade edildi.

Arçelik, Ocak ayı içinde Whirlpool ile Avrupa genelindeki üretim, satış ve pazarlama iştiraklerini bünyesine katmak üzere anlaşma imzalamıştı.

Arçelik’in Hisselerinde Whirlpool Dopingi

Anlaşma kapsamında şirketler, Arçelik’in büyük ve küçük ev aletleri ve tüketici elektroniği üreten Avrupa birimleri ile Whirlpool’un Avrupa işlerinden oluşan yeni bir varlık kuracak. Arçelik şirketin yüzde 75’ine, Whirlpool ise kalan yüzde 25’ine sahip olacak.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan İngiltere’nin antitröst düzenleyicisi 11 Ekim’de anlaşmayı derinlemesine bir soruşturmaya sevk etmeye karar verdiğini açıklamıştı. İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), anlaşmanın gerçekleşmesi halinde yeni oluşumun, 3,8 milyar pound (4,67 milyar dolar) değerinde bir pazar olan İngiltere’de çamaşır makinesi, çamaşır kurutma makinesi, bulaşık makinesi ve pişirme cihazlarının en büyük tek tedarikçisi olacağını bildirmişti.

Whirlpool’un markaları arasında Ariston, 34 Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg, Bauknecht, Polar ve Laden bulunmakta. Arçelik’in markaları ise Beko, Blomberg, Arctic, Altus, Grundig, Flavel, Leisure, Zenith ve Elektrabregenz olarak sıralanıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Borsa İstanbul’da işlem gören ARCLK, kararın ardından yaklaşık yüzde 3 yükselerek gün içinde 155 lira seviyesine kadar çıktı.

Arçelik, 20 Ekim tarihinde üçüncü çeyrek bilançosunu paylaşırken aracı kurumlar şirketin hisseleri için 12 aylık hedefini yukarı yönlü revize etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.