Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arçelik Hisseleri Tüm Zamanların Zirvesinden Gerilemeye Başladı

Arçelik hisseleri dün akşam 52 lira ile tüm zamanların zirvesini gördükten sonra gerilemeye başladı ve bugün 50 liranın altında işlem görüyor.
Arçelik Hisseleri Tüm Zamanların Zirvesinden Gerilemeye Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Arçelik hisseleri dün güçlü yükseliş performansıyla 52 liraya kadar ulaştı. Bu seviye tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedilirken, ardından düşüş gerçekleşti. Piyasa kapanışı sonrasında Fitch Ratings’ten gelen not güncellemesi de düşüşte etkili oldu.

Fitch Ratings, Arçelik’in yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu BB+ olarak teyit etti. Buna karşın not görünümünü durağandan negatife çevirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu 2 Aralık’ta Türkiye’nin derecelendirmesinde de güncellemeye gitmişti.

Fitch’in 2 Aralık’ta yaptığı güncelleme ile Türkiye’nin BB- olan kredi notu teyit edilmiş ve görünüm durağandan negatife çevrilmişti. Arçelik için de aynı hamleler gelirken, değerlendirmenin prosedürsel ve beklenen bir gelişme olduğu yorumları yapıldı. Hisseler için nötr etki beklenirken, bugün %2,5 civarı düşüş gözleniyor.

Bu gelişmeler kapsamında Arçelik hisseleri (ARCLK) TSİ 12:07 sularında %2,46 oranında ekside 49,96 liradan işlem görüyor.
Arçelik Hisseleri %2,46 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler, 8 Aralık’ta 50 liranın üstünü görerek rekor kırdıktan sonra yükselişine kısa bir süre ara vermişti. Ancak dünkü işlemlerde yeniden güçlenen hisseler, 50,9 liraya kadar tırmanmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesini güncellemişti.

Dünkü işlemlerde rekor üstüne rekor kıran hisseler, TSİ 17:00 sularında 52 liraya tırmandı. Günün kapanışını ise 51,2 liradan gerçekleştiren hisseler, bugünkü işlemlere düşüşle 50,6 liradan başlangıç yaptı.

GCM Yatırım Banner

Arçelik hisseleri açılışın ardından bir miktar yükseldikten sonra yeniden negatif performans göstermeye ve 50 liranın altında işlem görmeye başladı. Hisselerde aşağı yönlü hareketin sürmesiyle birlikte 49,57 ve 49,20 lirada bulunan destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 50,45 ve 50,96 liradaki direnç noktaları izlenecek.

Hisselerin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık %8,48 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık %38,81 oranında değerlenen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %78,57 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.