Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aramco Arz Artışı için Suudi Arabistan’dan Talep Bekliyor

Suudi Arabistan'ın petrol şirketi Aramco CEO’su Nasser, hükümetin talep etmesi halinde petrol üretimini maksimum seviyelere çıkarmaya hazır olduklarını açıkladı.
Aramco Arz Artışı için Suudi Arabistan’dan Talep Bekliyor
HABER GİRİŞ

Suudi Arabistan`ın ulusal petrol ve doğalgaz şirketi Aramco CEO’su Amin Nasser, Riyad’da düzenlenen bir endüstri etkinliğinde konuştu.

Bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 90 kâr artışı yaşayan şirketin üretim planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Nasser, küresel beklentiler üzerindeki aşağı yönlü ekonomik baskılara rağmen Aramco’nun petrol talebinin 10 yıllık süre sonunda bile büyümeye devam etmesini beklediğini paylaştı.

Maksimum Üretim için Yeşil Işık

Rusya-Ukrayna savaşının ardından yaşanan petrol arzı sorununda ön plana çıkan Aramco, maksimum üretim için yeşil ışık yaktı.

Nasser, küresel petrol talebinin sağlıklı bir düzeyde ilerlediğini ve pandemi kısıtlamalarının hafifledikten sonra havacılık endüstrisindeki bir toparlanmanın talebi yukarı çekeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Suudi Arabistan hükümetinin talep etmesi halinde ham petrol üretiminde artışa gidilebileceğini aktardı. Şirketin üretimini günde maksimum kapasiteye yükseltmeye hazır olduğunu söyleyerek;

“Hükümetten veya enerji bakanlığından üretimimizi artırmak için bir ihtiyaç veya çağrı olduğunda, günde 12 milyon varile kadar çıkma yeteneğimizden eminiz” dedi.

Nasser, gelecek günlerde oluşacak talebi karşılamak için hidrokarbon sektörü için daha fazla küresel yatırım çağrısı yaptı.

“Hali hazırda sağlıklı bir talep ve çok sınırlı atıl kapasite var” diyen Nasser, küresel petrol ve gaz sektörüne daha fazla yatırım yapılması önerisini yineledi.

Dünyanın en değerli şirketlerinden olan Apple ile rekabet eden Aramco, Ukrayna işgalinin ardından petrol fiyatlarının 14 yılın en yüksek seviyelerine yükselmesiyle Mayıs ayında geçici olarak en üst sıralara yükselmişti.

Rus gazına alternatif olan Suudi petrol devinin dün açıklanan kâr raporunda yılın ikinci çeyreğinde yüzde 90 kâr artışı kayda geçmişti. Böylece net kârı 48,4 milyar dolar seviyelerine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın