Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aralık’ta Hangi Hisseleri Almalıyım? Endeks Yılı Kaçtan Kapatacak?

Analist Tuncay Turşucu, Borsa İstanbul hakkında yaptığı değerlendirmede, önümüzdeki günlerde prim yapacak hisseleri açıkladı.
Aralık’ta Hangi Hisseleri Almalıyım? Endeks Yılı Kaçtan Kapatacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da bir ileri, iki geri adımlar sürerken bugün genel olarak sakin bir iyimserlik izliyoruz. BIST 100 endeksi güne yüzde 0,02 yükselişle 8.007 puandan başladı. Günün ilk yarısında 8.038 puana kadar çıkan endeks, saat 15.23’te yüzde 0,39 artışla 8.039 puandan işlem görüyor.

An itibarıyla en çok işlem gören şirketlerin ilk sıralarında Türk Hava Yolları, SASA, İş Bankası C, Akbank ve Aselsan yer alıyor.

Borsa hakkındaki yorumlarıyla yatırımcıların daha doğru tercihler yapmasını sağlayan analist Tuncay Turşucu, borsanın mevcut durumu ile Aralık ayında yükselecek sektör ve şirketleri değerlendirdi.

Yılbaşından Önce Yeni Bir Zirve Görülebilir

Yılbaşından Önce Yeni Bir Zirve Görülebilir
Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksinde 8.000 seviyesinin önemli olduğunu, bunu aşıp kalıcılık sağlaması durumunda 8.500 direncine doğru daha rahat gitmesini beklediğini söyledi. Bu beklentisini devam ettirdiğini, 8.000 üzerinde kaldığı sürece pozitif havanın devam etmesini beklediğini açıkladı.

2023 yılını geride bırakmamıza sadece bir ay kaldı. Yılbaşından önce yeni zirvelerin görülebileceğini söyleyen Turşucu, olağanüstü olumsuz bir olay olmadığı sürece yılı 9.000 seviyesinden tamamlama şansı olduğuna dikkat çekiyor.

GCM Yatırım Banner

Mevduat faizlerindeki artışın negatif etkisi hissedilse de yabancı kurumlardan gelen olumlu raporların, Türkiye’nin CDS risk priminin düşmesinin ve ekonomi yönetiminde atılan adımların borsayı destekleyeceğini düşünüyor.

Enflasyon Muhasebesi Hangi Sektörleri Etkileyecek?

Dün Meclis’ten geçerek kabul edilen torba yasasının borsayı etkilemeyeceğini ancak enflasyon muhasebesinin çok önemli bir konu olduğunu sözlerine ekledi.

Bim Marketler  (BIMAS) ve Migros (MGROS) gibi stok devir hızı yüksek olan şirketlerin enflasyon muhasebesinden olumsuz etkilenmeyeceğini söyledi. Benzer şekilde stok oranı düşük olan otomotiv şirketlerinin de avantajlı grup içinde yer aldığını ifade etti.

Bankaların ve finansal kuruluşların enflasyon muhasebesinden muaf olduklarını hatırlatarak, şu an için nasıl etkileneceklerine dair bir yorum yapmanın güç olduğunu dile getirdi.

Aralık Ayında Hangi Şirketler Yüksek Performans Gösterebilir?

Yatırımcıların iyi şirketlere odaklanması gerektiğini ancak BIST 30 içinde iyi olanları tespit etmenin daha yerinde olacağını belirtti. Satışını ve esas faaliyet karını artırabilen şirketlerin önemli olduğunu, büyüme açısından bu verilere mutlaka bakılması gerektiğini dile getirdi.

Tarihsel açıdan bakıldığında son çeyrekte başarılı olan şirketlere önümüzdeki dönemde ağırlık verilmesi gerektiğini söyleyen Turşucu örnek olarak Aselsan’ı (ASELS) gösterdi. Aselsan’ın önümüzdeki 2 ay iyi bir hareket yapmasını beklediğini aktardı.

Tekfen Holding’e (TKFEN) temkinli hareket öneren başarılı analist, Kontrolmatik Teknoloji (KONTR) ve Orge Elektrik (ORGE) gibi taahhüt şirketlerini tavsiyeleri arasında sıraladı.

Kasım ayı boyunca süren indirim kampanyalarının etkisine dikkat çekerek Teknosa’yı örnek gösterdi. Teknosa (TKNSA) ve Aztek Teknoloji’nin (AZTEK) en güçlü olduğu dönemin son çeyrek olduğunu, bu nedenle bu iki hissede de Aralık ve Ocak’ta bir ivmelenme beklediğini açıkladı.

Yazılım şirketlerinin en yüksek ciroyu yaptığı dönemin de son çeyrek olduğunu, bu sektörde ise Logo Yazılım’ın (LOGO) değerlendirilebileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın