Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Araçlara Yeni Düzenleme: Alkol Kilidi Zorunlu Olacak

Trafikte güvenliğin artırılması amacıyla araçlara yönelik yeni bir düzenleme yapıldı. Bundan böyle araçlarda alkol kilidi zorunlu olacak.
Araçlara Yeni Düzenleme: Alkol Kilidi Zorunlu Olacak
Yorum

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan trafikte güvenliğin artırılması amacıyla yeni bir düzenleme hayata geçiriliyor. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan düzenleme ile araçlarda güvenliğin sağlanması adına yeni önlemler alınacak.

Yapılan düzenleme ile yeni araçlarda alkollü sürüşü engelleyecek özellikler yer alacak. Alkol kilidi kurulumunun zorunlu olacağı bu araçlarda, sürücülerin alkollü bir şekilde direksiyona oturması önlenmiş olacak.

Araçlarda alkol kilidi kurulumunun yanı sıra, acil durum şeritte tutma ve sürücü dalgınlık ve dikkat uyarı sistemlerinin bulunması zor olacak. İlgili mevzuat 7 Temmuz 2024’ten yürürlüğe girecek.

Araçlara takılan alkol kilitleri, belirlenen sınırdan fazla alkol alan sürücülerin trafiğe çıkmalarını önlüyor. İlgili düzenleme 2021 yılında Avrupa Birliği bünyesinde yürürlüğe girmişti. Araştırmalar, Avrupa’daki karayolu ölümlerinin yüzde 25’inin alkol kaynaklı olduğunu gösteriyor.

Alkol kilitleri araç içerisinde otomatik olarak etkin hale geliyor. Sürücülerin aracı çalıştırmadan önce kilit üzerinde nefes testi yapması ve alkolsüz olduğunu onaylaması gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu