Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aracı Kurumlar Bankacılık Sektörünün Bilançosunda Düşüş Bekliyor

2023 yılı 4'üncü çeyrek bilanço sezonunun başlamasına kısa bir süre kala Foreks Haber'in konuya yönelik anketi sonuçlandı. Detaylar haberde...
Aracı Kurumlar Bankacılık Sektörünün Bilançosunda Düşüş Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da 29 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olan dördüncü çeyrek bilanço sezonu için geri sayım başladı. Bilanço sezonu bankacılık sektörü ile başlayacak, ilk paylaşım Türkiye ve Garanti Bankası A.Ş’den gelecek. Yatırımcılar için önemli olan bu dönem başlamadan önce Foreks Haber’in 2023 yılı 4.çeyrek finansal sonuç beklentileri anketi sonuçlandı.

Foreks Haber’in anketine katılan 20 aracı kurum, ankette yer alan bankaların toplam net karında söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,5 oranında düşüş yaşanacağını tahmin etti. Ayrıca çeyreksel bazda yüzde 18,90 gerileme görülmesi bekleniyor.

Sigortacılık Sektöründe Yıllık Bazda Yükseliş Bekleniyor

Katılımcılar, sigortacılık sektöründe ise yıllık bazda yükseliş, çeyreksel bazda bir miktar gerileme bekliyor. Bahsi geçen sektörün net dönem karına yönelik yıllık tahmin yüzde 124,50’lik artış oldu.

Ankette, “AGESA, AKBNK, AKGRT, ALBRK, ANHYT, ANSGR, GARAN, HALKB, ISCRT, TSKB, TURSG, VAKBN, YKBNK” hisseleri yer aldı.

Aracı kurumların GARAN için ortalama net kar tahmini 23,06 milyar TL oldu.

GCM Yatırım Banner

Ankete katılan kurumların ISCTR için ortalama net kar tahmini 17,4 milyar TL, YKBNK için 16,08 milyar TL, AKBNK için 13,6 milyar TL, VAKBN  10,6 milyar TL, TSKB için 2 Milyar TL, ANSGR 1,9 milyar TL, TURSG için 1,4 milyar TL olarak kayda geçti.

Aracı kurumlardan biri olan Ak Yatırım’ın bankalara dair 2023 yılının 4’üncü çeyreğine ilişkin kar beklentisi düşüş yönünde oldu. Bunun nedeni ise TÜFE tahvil gelirinde düşüş ve alım-satım gelirlerinde azalma olarak açıklandı. Oyak Yatırım’ın beklentisi ise bankaların karlarında yıllık bazda yüzde 5 azalma oldu.

Bilanço Gönderme Tarihleri Belli Oldu

Bunun yanında enflasyon muhasebesi uygulamasının BIST’e kote şirketlerin büyük çoğunluğunda yürürlüğe girdiği hatırlatıldı. Bundan dolayı çoğu aracı kurumun söz konusu anketin uygulama kapsamına girmeyen bankacılık sektörü ve yabancı para cinsinden raporlama yapan şirketler için tahminlerini paylaştığı kaydedildi.

Ankete katılan kurumlar, finansallarını yabancı para cinsinden tutan şirketler için şu uyarıda bulundu:

“Finansallarını yabancı para cinsinden tutan şirketlerin raporlama birimi YP olsa da vergi hesaplamaları (VUK’a göre) kaynaklı olarak net kar tahminlerinde yüksek sapmalar gözlenebilir.”

Borsa İstanbul’da işlem gören bankaların dördüncü çeyreğe ilişkin konsolide olmayan finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) son gönderme tarihi 29 Şubat 2024 olarak belirtildi. Konsolide finansal sonuçlar için tarih 11 Mart 2024 olarak kaydedildi.

Banka, finansal kiralama, faktoring, finansman, tasarruf finansmanı ve varlık yönetimi ile sigorta ve emeklilik şirketleri hariç Borsa şirketlerinin finansal raporlarının KAP’a gönderim süreleri enflasyon muhasebesi nedeniyle 10 hafta ötelendi. Konsolide olmayan şirketler için bilanço son gönderme tarihi 9 Mayıs 2024, konsolide şirketler için 20 Mayıs 2024 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.