Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aracı Kurum, Taban Olan Halka Arzdan 5,8 Milyon Lot Aldı

Borsa İstanbul’da halka arzların son günlerde gösterdiği negatif performans yatırımcıların odağında. Ak Yatırım, yeni halka arz olan şirketten yüklü alım yaptı.
Aracı Kurum, Taban Olan Halka Arzdan 5,8 Milyon Lot Aldı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yatırımcılar son dönemde düşüşlere alışmaya çalışırken bir darbe de halka arz tarafından geldi. Yatırımcıların ilgisinin büyük olduğu halka arzlar, sergilediği olumsuz performans ile gündeme yerleşti.

Halka arza katılarak kısa süre içerisinde kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar, Aralık ayında halka arz olan Sur Tatil Evleri GYO (SURGY), Kuzey Boru (KBORU), Mega Metal (MEGMT), Avrupakent GYO (AVPGY) şirketlerini yakından takip etti.

21 Aralık’ta söz konusu şirketlerin kapanışlarına bakıldığında:

  • 49,18 TL’den halka arz olan SURGY yüzde 1,2 düşüşle 35,2 TL’den
  • 28,30 TL’den halka arz olan MEGMT yüzde 9 düşüşle 23,5 TL’den
  • 36,20 TL’den halka arz olan KBORU yüzde 10 düşüşle 42,9 TL’den
  • 55,08 TL’den halka arz olan AVPGY yüzde 10 düşüşle 49,60 TL’den günü tamamladı.

Aracı Kurum, Taban Olan Halka Arzdan 5,8 Milyon Lot AldıKaynak: İş Yatırım

Aralık’ta halka arz olan şirketlerin arasında en çok dikkat çeken Borsa İstanbul tarihini en büyük ikinci halka arzı olan AVPGY olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcılar, 5,5 milyar TL halka arz büyüklüğü olan AVPGY’nin borsada işlem görmesini sabırsızlıkla bekliyordu. Fakat işler beklendiği gibi gitmedi ve AVPGY, ilk gününde taban oldu.

GCM Yatırım Banner

Ak Yatırım’dan Yüklü Alım Geldi

Avrupakent GYO hisselerinde 21 Aralık’ta toplamda 3,41 milyar TL işlem hacmi görüldü. Şirket üzerinde Ak Yatırım müşterilerinin yaptığı işlemler dikkat çekti.

Ak Yatırım, AVPGY hissesinde 5.812.550 lot net alış gerçekleştirdi. Bugün yapılan alımların Türk lirası karşılığı ise 307.814.262 TL seviyesinde oldu.

Borsa İstanbul’un büyük oyuncularından biri olan Bank of America (BofA) ise AVPGY hisselerinde saat 15.45’e kadar 52,2 milyon TL’lik alım yapmıştı. Kurumun listesinde ilk sırada Borusan Boru (BRSAN) yer almıştı.

Bu haber, Matriks üzerinden derlenen bilgilerle hazırlanmıştır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.