Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Araç Sektöründe Suni Fiyat Artışının Önüne Geçilecek

Hazine ve Maliye Bakanı, araç satışlarında fahiş fiyat uygulayan 100 bin mükellef tespit edildiğini, arz-talep dengesini bozanlara fırsat verilmeyeceğini duyurdu.
Araç Sektöründe Suni Fiyat Artışının Önüne Geçilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı vatandaşın haklarını savunmak için başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Konut sektörünün ardından şimdi de araç alım satımını olumsuz etkileyen durumların önüne geçmek için kolları sıvadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürlüğü, araç satışında fahiş fiyat uygulayanların peşine düştü.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gayrimenkul sektöründe olduğu gibi araç sektöründe de suni fiyat artışı yaparak arz talep dengesini bozanlara fırsat vermeyeceklerini söyledi.

Kayıt dışı ekonomiyle mücadele konusunda son derece kararlı olduklarını ifade eden Nebati, RADAR sistemleri sayesinde mali ve finansal verilerin detaylı şekilde analiz edilebildiğini anlattı.

Bu doğrultudaki çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü ifade eden Bakan Nebati, “Bu kapsamda, mükellefiyet kaydı bulunmadan belli bir sayının üzerinde araç alım satımı yapan, ikinci el araç piyasasında fahiş fiyat artışlarına ve kayıt dışı ekonomi oluşmasına sebebiyet veren 100 bin mükellef Bakanlığımızın RADAR’ına takıldı.” şeklinde açıklama yaptı.

Bu sistem sayesinde araç piyasasını kıskaç altına aldıklarını belitti. Bunun yanında sıfır ve ikinci el araç alım satımı yapan bayi, galerici ve kişiler hakkında da bazı detaylar tespit ettiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Vergi konusunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüzel kişiler hakkında işlemlerin başlatıldığını açıkladı.

Bir kez daha kayıt dışı ekonomiyle mücadelede toplum her kesiminin desteğinin önemine vurdu yaptı.

Bakanlık geçen ay yayımladığı yazıda kayıt dışı ekonomi hakkında genel bilgi vererek, mücadele ederken toplumun her yerinden gelecek şikayetlerin değerlendirileceğini ve başarılı olmak için birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın