Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Araç Alırken En Avantajlı Dönem Ne Zaman?

Sıfır araç piyasasında kampanya dönemi devam ederken, sektörün içerisinden bir yetkili son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.
Araç Alırken En Avantajlı Dönem Ne Zaman?
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ve artan faiz ortamında araç piyasasındaki gelişmeler milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. Son dönemde araç satışlarının, kredi koşullarının kötüleşmesi nedeniyle büyük düşüş yaşadığı biliniyor.

Bu durum talepteki azalma nedeniyle araç fiyatlarında düşüş beklentisini beraberinde getirdi. Sektörün son durumuna ilişkin değerlendirme İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel tarafından yapıldı.

Ertemel, İMAS Derneği olarak yaz sezonu ortasında yapılan yazılı ve sözlü mülakatlarda sıfır araçta yaşanan bollaşma ve Ticaret Bakanlığı’nın piyasa düzeni ve ayrıca fiyat istikrarına dair attığı etkili adımlar neticesinde kayıt dışı ticaretin sektörden el çekeceğini ve fiyat dengelerinin pandemi öncesi hale geri geleceğini söylediklerini hatırlattı.

Ertemel açıklamasının devamında, “Geldiğimiz noktada bayilerin kendi bünyelerinde sıfır ya da çok uygun faiz oranlı kredi imkanları sunduğu ya da yüzde 15’e varan ciddi indirimler uyguladığını görüyoruz. Dikkat çekici ve avantajlı olan kampanyalar ise sunulan krediler ve fiyat düşüşleri.” ifadelerini kullandı.

2024 model araçların gelecek olması sebebiyle, 2023 araç stoğunu eritmek adına kampanyaların yıl sonuna kadar süreceğini beklediklerini belirten Ertemel, bu kampanyaların yeni yılın ilk birkaç ayında da sürebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Devam eden süreçte döviz kuru, enflasyon gibi sebeplerle fiyatlarda bir miktar yükselişler görülebileceğini söyleyen Ertemel, “Dolayısı ile hem sıfır hem de ikinci el araçta mevcut fiyat düşüşleri ve cazip kampanya ortamı, otomobil almak isteyen vatandaşlarımızın değerlendirebileceği avantajlı bir dönem olacaktır.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın