Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AP Rusya’yı “Terörü Destekleyen Ülke” Olarak Tanıdı

Avrupa Parlamentosu, Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıyan karar tasarını kabul etti. İşte detaylar...
AP Rusya’yı “Terörü Destekleyen Ülke” Olarak Tanıdı
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’nın yanında yer alan Avrupa, Rusya’ya yönelik yeni bir karar aldı. Avrupa Parlamentosu (AP), bugün yapılan oylama ile Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etti.

Parlamento üyeleri, Rus güçlerinin Ukrayna’da sivil güçlere karşı kasıtlı saldırı düzenlediğini, sivil altyapıyı tahrip ettiğini bunların insancıl hukuk ihlalleri ile terör eylemleri teşkil ettiğini vurguladı. Bu kapsamda Rusya’yı “ terörizm araçlarını kullanan” bir devlet olarak kabul ettiklerini aktardı.

Avrupa Birliği’nin (AB), devletleri terörün sponsoru olarak belirleyecek bir çerçevesinin olmadığından dolayı üye devletleri bu yasal çerçeveyi oluşturmaya çağırdı. Ayrıca Rusya’nın böyle bir listeye eklenmesinin gerektiği aktarıldı.

Bu kararın Moskova’ya karşı uygulanan birçok önemli tedbiri tetikleyeceği ifade edildi. Aynı zamanda AB’nin Rusya ile ilişkileri üzerinde kısıtlayıcı bir etkisinin olacağı bildirildi.

Parlamento, AB’ye Rusya’yı uluslararası alanda daha fazla tecrit etme konusuna çağrıda bulundu. Ayrıca Parlamento üyeleri, Rusya ile diplomatik bağların azalması ve AB’nin Rus resmi temsilcileriyle olan temaslarını minimum düzeyde tutulması gerektiğini açıkladı. Tam aksine Rusya’nın propagandasını yapan kurumların ise kapatılması ve yasaklanması gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Konsey, AB üye devletlerinin Rusya’ya karşı olan dokuzuncu yaptırım paketi üzerindeki çalışmalarını hızla tamamlaması gerektiğini bildirdi. Rusya’nın bu yaptırımları atlatmasına yardım etmeye çalışan ülkelere karşı olası önemlerin değerlendirilmesini istedi.

Söz konusu tasarıda 494 kabul,58 ret ve 44 çekimser oy kullanıldı.

Rusya’nın terörist devlet ilan edilmesi ilk olarak savaşın başlarında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy tarafından ortaya atılmıştı. İngiltere’ye seslenen Zelenskiy, Rusya’ya karşı baskıların arttırılmasını ve terörist devlet olarak tanınmasını istemişti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.