Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AP Hırvatistan’ın Schengen’e Katılımına Yeşil Işık Yaktı

Avrupa Parlamentosu (AP), Hırvatistan'ın yerinin Schengen Bölgesi olduğunu söyleyerek ülkenin bölgeye katılımına onay verdi. İşte detaylar;
AP Hırvatistan’ın Schengen’e Katılımına Yeşil Işık Yaktı
Yorum

Avrupa Parlamentosu bugün Hırvatistan’ın pasaportsuz Schengen Bölgesi’ne kabulünün önünü açarak nihai kararı Avrupa Birliği (AB) hükümet liderlerine bıraktı. Parlamento, 534-53 oyla Hırvatistan’ın Schengen Bölgesi’ne katılımını kabul ederek, ülkenin sınır kontrollerinin kaldırılmasını istedi.

Beş Avrupa Birliği üyesi ülkenin 1985 yılında imzaladıkları Schengen Anlaşması’yla iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması yönünde ilk adım atıldı. Sonraki yıllarda ise AB ülkelerinin çoğunluğu ve bazı AB üyesi olmayan ülkeler bu iş birliğine katılarak birlikte Schengen Bölgesi’ni oluşturdular.

Hırvatistan’ın Bölgeye Katılımına Konsey Karar Verecek

Ülkenin bölgeye katılımıyla ilgili nihai kararı, Avrupa Birliği’nin 27 hükümet liderinden oluşan AB Konseyi verecek. Zaten konsey Aralık 2021’de Hırvatistan’ın Schengen Bölgesi’ne başvurması için tüm kriterleri karşıladığını doğrulamıştı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola oylamanın ardından resmi Twitter hesabından, “Hırvatistan’ın yeri Schengen’de. Kriterler karşılandı. Avrupa Parlamentosu yeşil ışık yaktı. Şimdi AB Konseyi teslim etmeli.” diyerek durum hakkında görüş bildirdi.

AB’nin 27 Üyesinden Sadece 5 Ülke Bölgede Bulunmuyor

AB’nin 27 üyesinden sadece Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve İrlanda Schengen Bölgesi’nde bulunmuyordu. Böylece konseyin de onayı ile Hırvatistan bölgeye dahil olacak.

Avrupa Parlamentosu Ekim’de Bulgaristan ve Romanya’nın da Schengen’e kabulü için gerekli kriterleri yerine getirdiğini belirterek parlamento tarafından kabul edildiğini açıklamıştı. Böylelikle Avrupa Konseyi’nde üç ülkem hakkında karar verilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu