Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AP: Bulgaristan ve Romanya Schengen’e Kabul Edilmeli

Avrupa Parlamentosu (AP), Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen Bölgesi’nde olmamasının AB Tek Pazarı anlayışına zarar verdiğini savundu. İşte detaylar;
AP: Bulgaristan ve Romanya Schengen’e Kabul Edilmeli
HABER GİRİŞ

Avrupa Parlamentosu bugün Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e kabulü için gerekli kriterleri uzun süredir yerine getirdiğini belirtti. Ülkelerin, Schengen serbest dolaşım alanına katılımı hakkında yıl sonuna kadar karar alınması gerektiğini savundu.

Bu kararın 5 Ekim tarihinden itibaren genel tartışmaların sonucunda alındığına işaret edildi. Her iki ülke için tüm iç sınırlardaki kişilere yönelik kontrollerin kaldırılması gerektiğini savunan AP, sunulan tasarının; 547 lehte, 49 aleyhte ve 43 çekimser oyla kabul edildiğini bildirdi.

Beş AB üyesi ülkenin 1985 yılında imzaladıkları Schengen Anlaşması’yla iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması yönünde ilk adım atıldı. Sonraki yıllarda ise AB ülkelerinin çoğunluğu ve bazı AB üyesi olmayan ülkeler bu iş birliğine katılarak birlikte Schengen Bölgesi’ni oluşturdular.

Avrupa Birliği İki Ülke için Acil Karar Vermeli

Avrupa Parlamentosu Üyeleri, Konsey’in Bulgaristan ve Romanya’nın kabulünün neticelenmemesini eleştirdi. AP milletvekilleri, iç sınır kontrollerinin devam etmesinin ayrımcılık olduğunu belirtti.

İki ülkenin Schengen Bölgesi’ne kabulü konusunda Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin acilen karar almasını istedi. Durumun karara hala bağlanmamasının gezici işçilerin ve vatandaşların yaşamları üzerinde ciddi bir etkisi olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu durumun ülkelerdeki ithalatı, ihracatı ve yük limanlarından malların serbest akışını engellediği ve bunun AB’nin Tek Pazarı anlayışına zarar verdiğinin altı çizildi.

Schengen iş birliğine katılan ülkelerin birbirleriyle paylaştıkları sınırlarda artık sınır kontrolü uygulamıyor. Bu sayede ülkelerin vatandaşları pasaport kontrolünden geçmeden bir Schengen ülkesinden diğerine serbestçe seyahat edebiliyor.

AB’nin 5 Üyesi Schengen Bölgesi’nde Bulunmuyor

AB’nin 27 üyesinden sadece Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve İrlanda Schengen Bölgesi’nde bulunmuyor. Buna karşılık AB üyesi olmamasına rağmen İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn Schengen Bölgesi’nin bir parçası.

AP milletvekillerinin 2018, 2020 ve 2021 yıllarında da Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne dahil edilmesini talep eden karar tasarılarını kabul ettiği açıklamada yer aldı.

Yeni ülkelerin, vizesiz seyahat bölgesi olan Schengen Bölgesi’ne katılabilmesi için AB ülkelerinin oy birliği ile karar alması gerektiği paylaşıldı. Yapılan açıklamada; Konsey’in Çek Başkanlığı’nın 2022 yılının sonundan önce konuyla ilgili görüşme yapmayı planladığına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.